جمعه, 09 بهمن 1394 12:22

آمادگی ائتلاف اصلی مخالفان دولت کنگو برای حضور در انتخابات

آمادگی ائتلاف اصلی مخالفان دولت کنگو برای حضور در انتخابات

نسرین صفایی - هماهنگ کننده ائتلاف اصلی مخالفان دولت جمهوری کنگو از آمادگی این ائتلاف برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور خبر داد.

 

"شارل زاشاری بووا"  هماهنگ کننده ائتلاف اصلی مخالف دولت تاکید کرد این ائتلاف در انتخابات ریاست جمهوری کنگو در روز 20 مارس امسال شرکت خواهد کرد. پیشتر ، برخی از احزاب مخالف دولت کنگو از تحریم انتخابات خبر داده بودند. از دید مخالفان سیاسی دولت ، اقدام "دنیس ساسو انگسو"  رئیس جمهوری کنونی برای نامزدی در رقابت های انتخاباتی برای سومین بار ، مخالف قانون اساسی جمهوری کنگو است.

مردم کنگو روز 15 اکتبر سال گذشته برای دادن رای موافق یا مخالف به قانون اساسی جدید به پای صندوق های رای رفتند. نتایج همه پرسی قانون اساسی دلالت بر آرای موافق 90 درصدی مردم داشت و بر اساس آن دنیس ساسو انگسو نیز اجازه یافته است برای سومین بار در انتخابات ،نامزد شود.

در حالی که احزاب مخالف و منتقدان دولت ، برپایی همه پرسی قانون اساسی را شبه کودتا در کنگو تلقی کردند. به همین علت ، برخی احزاب همچون "اتحاد میهنی برای تجدید ملی" و حزب "اتحاد برای دمکراسی و جمهوری "، انتخابات مارس سال 2016 را تحریم کردند.

بعضی از احزاب نیزهمانند "جنبش برای دمکراسی" و حزب "جبهه جمهوریخواهان برای تغییرات دمکراتیک "، برای حضوردر رقابت ها ، شروطی را تعیین کرده اند. تشکیل کمیسیون مستقل انتخاباتی و نظارت بر رای گیری از سوی احزاب مخالف ، چاپ کارت هویت ملی و برگه های رای از شروط آنان است.

منتقدین بر این باورند که شرکت احزاب در انتخابات ، به معنای همراهی با دنیس ساسو انگسو برای تمدید حاکمیت بر جمهوری کنگو است، که وی مانند سران کشورهای روآندا ، بوروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو ، در صدد حفظ قدرت برآمده است.

در مدت 36 سال که از استقلال جمهوری کنگو یا کنگو برازاویل می گذرد، دنیس ساسو انگسو مدت 31 سال زمامدار این کشور نفت خیز و بالقوه ثروتمند بوده است. پیروزی وی در انتخابات سال های 2002 و 2009 در شرایطی بود که بسیاری از احزاب مخالف کنگو ، انتخابات را تحریم کرده بودند.

با این همه ، رشد اقتصادی کنگو در سال های اخیر که به مدد درآمد حاصل از فروش نفت بدست آمده است ، نقش مهمی در پیروزی های پیاپی دنیس ساسو انگسو و محبوبیت وی درافکار عمومی این کشور دارد. اکنون که ائتلاف اصلی مخالفان برای شر کت داوطلبان این ائتلاف در انتخابات، اعلام آمادگی کرده، به نظر می رسد رهبران ائتلاف به این جمع بندی رسیده اند که نباید از میدان رقابت ؛ عقب نشینی کنند.

سابقه انتخابات پیشین در جمهوری کنگو و کشورهای دیگر آفریقایی ثابت کرده است تحریم انتخابات از سوی احزاب مخالف ، به پیروزی آسان نامزد حزب حاکم منجر شده است.

دنیس ساسو انگسو نیز که از حمایت احزاب بسیاری و بویژه حزب حاکم "کارگران کنگو " برخوردار است ، مانعی بر سر راه برای ماندن در قدرت نخواهد داشت. در حالی که حضور همه احزاب و گروه ها با گرایش های سیاسی متفاوت، زمینه را برای رقابت سالم فراهم خواهد کرد و رای دهندگان نیز امکان انتخاب نامزد ایده آل شان را خواهند یافت.

در حال حاضر، برگزاری همه پرسی قانون اساسی در جمهوری کنگو ، به دنیس ساسو انگسو این فرصت را داده است برای سومین بار ، بخت رسیدن به قدرت را بیابد.

در این شرایط، تحریم انتخابات از سوی احزاب مخالف ،به معنای عقب نشینی مخالفان و رقبا از عرصه رقابت خواهد بود. در حالی که مشارکت همه گروه ها و احزاب در انتخابات ، حتی ممکن است که نتایج رای گیری را نیز تغییر دهد. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید