جمعه, 09 بهمن 1394 12:01

تدابیر جدید عراق برای جبران کسری بودجه

تدابیر جدید عراق برای جبران کسری بودجه

 

 

 

سيد رضي عمادي - دولت عراق که در لایحه پیشنهادی اصلاحات کاهش هزینه های اقتصادی را در اولویت دارد، اکنون بار دیگر تصمیماتی را در جهت کاهش کسری بودجه اتخاذ کرد که کاهش بودجه سفارتخانه های این کشور و فروش کاخ های صدام، دیکتاتور سابق، از جمله این تصمیمات است. 

 

بودجه سال 2016 عراق 95 میلیارد دلار است که با کسری 20 میلیارد و 500 میلیون دلاری مواجه است. دولت عراق برای تامین 95 درصد درآمدهای خود به فروش نفت وابسته است اما کاهش قیمت نفت سبب افزایش کسری بودجه این کشور شد. 

دولت عراق برای کسری بودجه خود تاکنون چند اقدام مهم انجام داده است. لایحه اصلاحات که توسط حیدر العبادی ، نخست وزیر عراق در تابستان 2015 ارائه شد و طبق آن مناصب معاونان نخست‌وزیری و رئیس‌جمهوری حذف شدند و محافظین شخصی مسئولان که بنا به گفته العبادی برخی از آن‌ها تا 900 محافظ شخصی نیز داشتند، از کار برکنار شده و به وزارت دفاع معرفی شدند ، از جمله اقدامات در راستای کاهش هزینه های دولتی است. 

دیگر اقدامی که دولت عراق برای جبران کسری بودجه انجام داد ، افزایش قیمت فروش دلار آمریکا است که در واپسین روزهای سال 2015 انجام شد. بانک مرکزی عراق قیمت فروش دلار آمریکا به بانک‌ها و صرافی‌ها را با افزایش 16 دیناری از 1166 دینار به 1182 دینار افزایش داد. 

مظهر صالح ، یکی از مشاوران اقتصادی ارشد حیدرالعبادی، در این خصوص گفت این تغییر قیمت کوچک به معنی کاهش ارزش دینار عراق نیست بلکه این اقدام باعث افزایش درآمد دولت برای پرداختن به نیازهای داخلی خواهد شد.

اکنون در آغاز سال 2016 نیز دو اقدام در راستای جبرای کسری بودجه مد نظر قرار دارد. در این راستا ، کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق خواستار کاهش بودجه سفارتخانه های این کشور برای جبران کسری بودجه شد .

به گفته «اقبال عبدالحسین» ، عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق ، اکثر سفیران عراق منازلی به قیمت 20 هزار دلار کرایه می کنند که دولت کرایه سنگین منازل سفرا را پرداخت می کند و این موضوع هزینه زیادی بر دولت تحمیل می کند. 

در عین حال، دولت عراق نیز پیشنهادهایی را درباره فروش املاک مختلفی در این کشور از جمله صدها کاخ ‌صدام با هدف جبران کسری بودجه سال 2016 بررسی می‎کند. در صورتی که این موضوع اجرایی شود، دولت عراق از فروش این املاک، 150 میلیارد دلار به دست می آورد.

مبارزه دولت عراق با تروریسمی که در این کشور در سایه حمایت محور عربی- غربی- ترکی- صهیونیستی تقویت شده است، یکی از مهمترین علل کسری بودجه دولت عراق محسوب می شود. دولت عراق برای تامین هزینه های جنگ با تروریسم نیز ناچار است از دیگر هزینه ها بکاهد.118/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید