جمعه, 09 بهمن 1394 12:00

تقدیر رئیس جمهوری میانمار از روند انتقال آرام قدرت

تقدیر رئیس جمهوری میانمار از روند انتقال آرام قدرت

محمد مهدی غفاری - تین سین، رئیس جمهوری میانمار از رقم خوردن تحولات مثبت در یک سال گذشته در این کشور تقدیر کرد و گفت، پیروزی به دست آمده در انتقال قدرت در کشور، امری قابل تحسین است.

 


رئیس جمهوری میانمار ،همچنین از جناح ها و احزاب این کشور خواست تا با محوریت منافع ملی با یکدیگر همکاری کنند.

آنچه در این میان مهم به نظر می رسد، تاکید تین سین برای کمک به دولت جدید به رهبری خانم آنگ سان سوکی است.

اظهارات رئیس جمهوری میانمار به نوعی دادن رهنمود به سوکی است؛ بدان معنا که، دولت جدید باید تلاش های خود را روی منافع ملی متمرکز کند و در عین حال، احزاب سهیم شده در قدرت هم موظف به همکاری با دولت جدید هستند.

نکته مهم دیگری که تین سین بدان اشاره کرد، باز شدن باب انتقاد به دولت جدید، در مواردی که دولت عملکرد خوبی از خود نشان ندهد، است.

تا آغاز بکار دولت جدید به رهبری سان سوکی و جبهه ملی برای دموکراسی " حزب متعلق به سوکی " زمان زیادی باقی نمانده است. به نظر می رسد رئیس جمهوری میانمار در اقدامی پیشدستانه قصد داشته است با دادن این رهنمودها به دولت جدید از خود چهره موجهی در افکار عمومی میانمار نشان دهد.

هدف بعدی رئیس جمهوری میانمار همراه و همگام نشان دادن خود با جریان دموکراسی و بها دادن به حقوق و آزادی های مدنی بوده است که طبعا می تواند واکنش های مثبت را در پی داشته باشد.

اما آنچه در این سالها در میانمار رخ داد یک ضرورت تاریخی و یک نیاز اجتماعی بود که نظامیان حاکم دیگر توان ایستادگی در مقابل امواج سیاسی و اجتماعی جامعه را نداشتند.

خانم سوکی، فرزنذ ژنرال آنگ سان، چهره آشنایی در میانمار است که رهبری اپوزیسیون دولت نظامیان را در قریب به سه دهه بر عهده داشت.

سوکی در تمام سالهای مبارزه، حقوق بشر، حقوق مدنی و سیاسی جامعه میانمار را دستمایه کار خود و حزبش قرار داد اما از آنجا که نظامیان فعالیت سوکی و حزبش را بر نمی تابیدند، سوکی چاره ای جز هزینه دادن برای احیای دموکراسی و آشتی ملی در میانمار نداشت.

به هر حال آنچه در این سالها در میانمار رقم خورد و به پیروزی سوکی بعنوان چهره شاخص مخالفان دولت منجر گردید، نگاه آزادیخواهانه و اصلاحات سیاسی اجتناب ناپذیر بود.

واقعیت این است که سوکی در این سالها بویژه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی هفتم نوامبر 2015، نه تنها موضع مشخصی در خصوص احیای دموکراسی به معنای عام آن نگرفت بلکه در مقاطعی بی هیچ ملاحظه ای، خود را طرفدار تبعیض و به نوعی فضای بسته سیاسی نشان داد.

بی توجهی آشکار سان سوکی به وضعیت نابسامان چند میلیون مسلمان قوم روهینگیا، موید همین دیدگاه بوده است. سوکی حتی در مقطعی که خود را بعنوان کاندیدای آتی ریاست جمهوری مطرح کرد عملا نامی از چند صد هزار مسلمان آواره و ستم کشیده نبرد. مضافا اینکه سوکی با موضع گیری های خود آشکارا اقدام بودیسم خشونت طلب و تمامیت خواه را تایید کرد.

این در حالی است که سوکی در حدود 20 سال حبس خانگی در دوران زمامداری ژنرال ها مدام از حقوق بشر فارغ از نوع نژاد، مذهب و قومیت دفاع می کرد و در یک مبارزه طولانی مدت، خشونت را به شدت تقبیح می کرد.

اما آنچه اکنون از دولت جدید در میانمار به رهبری سان سوکی انتظار می رود این است که وی تمام آن سیاست های ضد بشری دوران زمامداری نظامیان را به کنار بگذارد و با در پیش گرفتن دیپلماسی خویشتن دارانه، مدارا با همه شهروندان میانماری را بی هیچ تبعیضی دستمایه کار خود قرار دهد. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید