جمعه, 09 بهمن 1394 11:29

رونمايي از طرح های مقابله با فرار مالياتي در اتحاديه اروپا

 رونمايي از طرح های مقابله با فرار مالياتي در اتحاديه اروپا

سید رضا میرطاهر - اتحادیه اروپا، از طرح های جدید خود را به منظور مقابله با فرار مالیاتی شرکت های بزرگ رونمایی کرد.

 

"پی یر موسکوویسی" Pierre Moscovici کمیسر مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از طرح های جدید برای مقابله با فرار مالیاتی شرکت های بزرگ در این باره گفت این پیشنهادها شامل گام هایی می شود که مهمترین و شایع ترین راه های فرار مالیاتی را که مورد سوء استفاده شرکت های بزرگ قرار می گیرد، مسدود می کند.

کمیسر مالیاتی اتحادیه اروپا، در ادامه افزود زمانی که شرکت های بزرگ می توانستند از قوانین مالیاتی اتحادیه اروپا سوء استفاده کنند، در حال به پایان رسیدن است. کمیسر مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد در حال حاضر رقم فرار مالیاتی شرکت ها در اتحادیه اروپا، سالانه حدود 50 تا 70 میلیارد یورو است.

طرح های جدید اتحادیه اروپا برای جلوگیری از فرار مالیاتی، موجب پایان یافتن توافق های غیر قانونی میان کشورهای عضو این اتحادیه و شرکت های چند ملیتی می شود. از دیگر نتایج این راهکارها، ارتقای اطلاعات مالیاتی است که میان 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به اشتراک گذاشته می شود. کمیسیون اروپا نخستین بار موضوع مقابله با فرار مالیاتی در اتحادیه اروپا را در سال 2014 در دستور کار خود قرار داد.

مساله فرار مالیاتی در کشورهای اروپایی تبدیل به معضل بزرگی برای این کشورها شده است. برخی از شرکت های چند ملیتی با سوءاستفاده از تفاوت های بین مقررات کشورهای اروپایی و آمریکا از این تدبیر برای ندادن مالیات سوء استفاده می کنند.

در واقع پدیده فرار مالیاتی بسیاری از سرمایه‌داران و شرکتهای چند ملیتی اکنون تبدیل به یکی از مهمترین مسائل و چالش‌های کشورهای اروپایی شده است. اتریش و لوکزامبورگ با داشتن سیستم مالیاتی منعطف به عنوان بهشت مالیاتی به حساب می‌آیند و بسیاری از شرکتهای چند ملیتی دفاتر خود را در این دو کشور ثبت می‌کنند که به نوعی از زیر بار پرداخت مالیات فرار می‌کنند و لذا این دو کشور شدیدا مورد انتقاد سایر اعضای اتحادیه اروپا هستند.

این در حالی است که این دو کشور عنوان می‌کنند به رازداری بانکی و محرمانه نگهداشتن اطلاعات بانکی مشتریان خود پایبند هستند. همچنین در سالهای اخیر موسسات و شرکتهای بزرگی چون استارباکس، اپل، آمازون و گوگل با دور زدن قوانین مالیاتی اتحادیه اروپا، قسمت اعظم درآمد خود را در کشورهایی چون هلند و یا ایرلند که دارای قوانین مالیاتی با انعطاف بیشتر هستند، اظهار کرده اند.

اتحادیه اروپا در ژوئن 2014 تدابیری را برای مقابله با فرار مالیاتی شرکت ها تصویب کرد . در این راستا وزیران دارایی 5 کشور اتحادیه اروپا تدبیری اتخاذ کردند که قوانین اروپایی را برای مبارزه با مالیات گریزی برخی از شرکت های چند ملیتی در اروپا تقویت می کند. حصول این توافق که میان وزرای دارایی این پنج کشور امضاء شد باعث افزایش فشار بر اعضای کوچکتر اتحادیه اروپا از جمله اتریش و لوکزامبورگ برای پیوستن به مبارزه با فرار از مالیات شد.

با این همه اکنون نه فقط کشورهای اروپایی بلکه اقتصادهای نوظهور مانند چین ، هند و برزیل نیز با معضل فرار مالیاتی مواجه هستند. در واقع شرکتهای چند ملیتی تلاش می کنند تا برای به حداکثر رساندن سود خود ، با سوءاستفاده از تفاوت قوانین مالیاتی ، از دادن مالیات خودداری کنند .طرح جدید اتحادیه اروپا با هدف به حداقل رساندن مساله فرار مالیاتی واز سوی دیگر افزایش در آمدمالیاتی کشورهای عضو مطرح شده است.118/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید