پنج شنبه, 08 بهمن 1394 19:40

تاکید دوباره اردوغان بر تغییر نظام حکومتی ترکیه

تاکید دوباره اردوغان بر تغییر نظام حکومتی ترکیه

امير حسين اسدالله منفرد - رئیس جمهور ترکیه بار دیگر بر ضرورت تدوین قانون اساسی جدید و تغییر نظام سیاسی این کشور از نظام پارلمانی به سیستم ریاستی تاکید کرد.


«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه ضمن درخواست از کمیته ویژه برای تدوین قانون اساسی جدید گفت، تغییر نظام حکومتی یک قضیه ملی است و داشتن ترکیه‌ای توانمند و پیشرفته مستلزم تدوین قانون اساسی جدید است.

اردوغان گفت کمیته‌ای متشکل از احزاب مختلف ترکیه تشکیل داده‌ایم تا قانونی اساسی جدید و یکپارچه‌ و مورد توافق همه طیف‌های ملت را تدوین کند. اما رهبران احزاب اپوزیسیون، هر بار به بهانه‌ای، در مسیر تدوین این قانون، مانع‌تراشی می‌کنند.

تاکید اردوغان بر ضرورت نظام حکومتی ترکیه حاکی از آن است که به گفته وی صلاحیت نظام پارلمانی برای ترکیه به پایان رسیده و نظام ریاستی برای ساختن ترکیه‌ای مدرن و دموکرات مناسب‌تر است. وی معتقد است نظام ریاستی و قانون اساسی جدید از مهمترین اصولی است که برای تبدیل ترکیه به کشوری قدرتمند به آن نیاز است.

اردوغان بر این باور است که جمهوری ترکیه به تدوین قانون اساسی جدید نیاز دارد و از این رهگذر می توان به مطالبات همه طرف‌ها پاسخ گفت.

واقعیت آن است که مبتکر تغییر نظام سیاسی ترکیه نه رجب طیب اردوغان بلکه پیش از وی تورگوت اوزال و سلیمان دمیرل روسای جمهوری گذشته نیز در پی تغییر نظام حکومتی بودند، اما نباید از نظر دور داشت که اردوغان تنها کسی است که زمینه اجرایی این تغییر را فراهم کرده است.

با وجود این حزب حاکم عدالت و توسعه از اکثریت لازم کرسی های پارلمان برای تغییر نظام سیاسی کشور برخوردار نیست و لذا هیچ بعید نیست چنانچه اردوغان نتواند نظر موافق احزاب حاضر در پارلمان را برای این مهم جلب کند موضوع همه پرسی در این خصوص را مطرح کند.

لذا همه تلاش کنونی اردوغان آن است که روند تغییر سیستم حکومتی رااز روند فرسایشی خارج کند.
طرفداران اردوغان معتقدند در نظام‌های پارلمانی ، سیستم تفکیک قوا کامل نیست و به‌ درستی اجرا نمی‌شود. در حقیقت هر چند پارلمان بر دولت نظارت دارد اما دولت از بدنه پارلمان تشکیل شده است و از این رو چارچوب کلی و درستی برای تفکیک قوا در نظام‌های پارلمانی وجود ندارد.

لذا اردوغان ضرورت تفکیک قوا از طریق تغییر در نظام سیاسی ترکیه را مطرح می‌کند. وی معتقد است اگر ترکیه به دنبال دموکراسی پیشرفته و نظارت مردم بر قدرت است باید به سمت تغییر نظام سیاسی پیش رود و از پارلمانی به ریاستی حرکت کند.

مخالفان این رویکرد اما معتقدند در فرایند تغییر سیستم حکومتی ترکیه اردوغان سیستم ریاست‌جمهوری روسیه و پوتین را بعنوان الگو خود پذیرفته است و همان‌گونه که پوتین به قدرت مطلق روسیه رسید، اردوغان نیز چنین قصد و نیتی دارد.

مخالفان معتقدند اردوغان قصد دارد تا سیستمی ایجاد کند که رئیس‌جمهور بدون مصوبه پارلمان، وزرا و مقامات عالی‌رتبه کشور را منصوب کند، حکم اجرایی شدن قوانین را صادر و هر زمان که صلاح بداند بتواند پارلمان را منحل کند و در یک کلام سیستمی که در آن قدرت سیاسی و اقتصادی در دست یک فرد است و پارلمان به نهادی ناکارآمد تبدیل شود.

با این همه ,ناظران معتقدند بعید است اردوغان به سادگی بتواند در سیستم حکومتی کشور تغییر ایجاد کند. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید