پنج شنبه, 08 بهمن 1394 17:50

مخالفت ویتنام با سفر مقام تایوانی به جزایر مورد مناقشه

مخالفت ویتنام با سفر مقام تایوانی به جزایر مورد مناقشه

محمدمهدي غفاري - ترای دویی های TRAY DOYIHAI نماینده دفتر فرهنگی و اقتصادی ویتنام در تایپه مرکزتایوان اعلام کرد کشورش با سفرمقام های تایوانی به جزیره مورد مناقشه آیتوآبا AITOABA مخالف است. 

 

در پی اعلام سفر "مااینگ جو" رئیس حکومت تایوان به این جزیره، در28 ژانویه 2016، مقام ویتنامی به این سفر واکنش نشان داد. این مقام ویتنامی که در دفتر هانوی در تایپه انجام وظیفه می کند خاطر نشان ساخت این گونه سفرها به جزیره آیتوآبا AITOABA می تواند به بالاگرفتن تنش ها درمنطقه منجر شود. 

جزیره آیتوآبا در دریای چین جنوبی قرار دارد، منطقه ای که موضوع مالکیت برآن، به اختلاف های گسترده و دامنه دار بین کشورهای مدعی منجر شده است. صرفنظر از اینکه حکومت تایوان به چه میزان خود را در مورد مالکیت براین جزیره محق می داند یک بحث کلیدی وجود دارد. زیرا تایوان دارای یک حاکمیت مستقل ملی نیست و لذا در قامت یک کشور، نمی تواند در چنین مواردی وارد عرصه رقابت با دیگر کشورهای مدعی مالکیت شود. 

جزیره سی و شش هزار کیلومتر مربعی تایوان بعداز جنگ سه ساله (1946 تا 1949) که به پیروزی کمونیست ها و شکست ملی گرایان انجامید ،بعنوان بخش لاینفک سرزمین چین تلقی می شود. 

کشور چین نیز از آن تاریخ تاکنون، بنای روابط دیپلماتیک بین خود و دیگر کشورهای جهان را منوط به پایبندی کشورها بر اصل سیاست "چین واحد" به مرکزیت پکن، قرار داد. 

موضوعی که در میان مدت بسیاری از کشورها از جمله آمریکا پذیرفتند که نباید با تایوان روابط دیپلماتیک داشته باشند و ترجیح آنها داشتن روابط دیپلماتیک با چین و به رسمیت شناختن اصل چین واحد به مرکزیت پکن بوده است.

بنابراین، از این زاویه حکومت تایوان نمی تواند در مقام یک کشور، مدعی مالکیت بر یک یا چند جزیره در دریای چین جنوبی باشد.

اما از آنجا که دفاع تایوان از مالکیت بر این جزایر به نوعی تایید کننده مواضع کشور چین در این خصوص تلقی می شود ، طبعا واکنش منفی چین را نمی تواند در پی داشته باشد. اما در آنسوی قضیه, ویتنام کمونیست با طرح مساله مالکیت بر جزایر واقع شده در دریای چین جنوبی ,با اقدام "تایپه" مخالفت کرده است تا این موضوع را به چین بقولاند که هانوی سهم بزرگ و بسزایی در دریای چین جنوبی دارد و لذا تایوان نمی تواند راساً و یا نیابتاً به جنگ دیگر کشورهای مدعی در این دریا برود.

آمریکا اما از آنجا که روابط غیر رسمی خود را با حکومت تایوان حفظ کرده و از طرفی نیز نمی خواهد باعث رنجش ویتنام شود، نقش میانجیگر را در پیش گرفته است تا، از این رهگذر مانع بالا گرفتن چالش ها بین تایپه و هانوی شود.

مخالفت ویتنام با سفر رئیس حکومت تایوان به جزیره مورد مناقشه با ویتنام در حالی است که پیش از این آمریکا به عنوان هم پیمان غیر رسمی تایوان اعلام کرد که چنین سفری غیر مفید خواهد بود و لذا هیچ دستاوردی برای دو طرف نخواهد داشت.

برخی آگاهان سیاسی معتقدند "مااینگ جو" رئیس حکومت تایوان و حزبش در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در مقایل حزب دموکراتیک ترقی خواه (استقلال طلب)شکست خورد، لذا "ما اینگ جو" در پی نشان دادن یک چهره ملی از خود در افکار عمومی تایوان است.

از این رو وی سفر به جزیره مورد ادعا را در دستور کار خود قرار داد تا به این وسیله افکار عمومی در تایوان را به سوی خود جلب کند. اما آنچه از دید چین اهمیت دارد این است که تایوان خود سرزمینی است که باید تحت حاکمیت کشور چین در آید.120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید