پنج شنبه, 08 بهمن 1394 17:09

هشدار اوباما نسبت به افزایش ناشکیبایی دینی در آمریکا

هشدار اوباما نسبت به افزایش ناشکیبایی دینی در آمریکا

سید رضا میرطاهر - باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در یک سخنرانی، نسبت به افزایش عدم تحمل در قبال ادیان هشدار داد و از ناشکیبایی افراد در باره ادیان به شدت انتقاد کرد، هشداری که ظاهرا انتقادی تلویحی از اظهارات دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری این کشور است. وی تاکید کرد که حمله به هر دینی ،حمله به اعتقادات همه ما به شمار می‌رود.

 

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که باید متوجه این مساله باشیم که حمله به ادیان و اعتقادات افراد ،حمله به این عقیده است که مردم با پیشینه‌های مختلف می‌توانند در کنار هم زندگی کنند.

به نظر می رسد اشاره اوباما به افزایش ناشکیبایی دینی در واقع تا حد زیادی متوجه افزایش مواضع خصمانه در قبال دیگر ادیان در آمریکا بویژه اسلام و گسترش اسلام ستیزی در جامعه آمریکا است که با توجه به رویدادهای تروریستی اخیر در اروپا و آمریکا یعنی حادثه 13 نوامبر در پاریس که بیش از 130 کشته بجای گذاشت و نیز حادثه تروریستی در "سن برناردینو" کالیفرنیا در 2 دسامبر 2015 که 14 کشته بجای گذاشت، به نحو بی سابقه ای تشدید شده است.

وقوع این حملات باعث شد تا راست گرایان افراطی در اروپا و آمریکا برای پیشبرد اهداف خود بخصوص افزایش ستیزه با اسلام و ایجاد جو روانی علیه مسلمانان از آنها سوء استفاده نمایند. در این میان دونالد ترامپ نامزد میلیاردر جمهوری خواه آمریکایی برای انتخابات پیش رو ریاست جمهوری این کشور تلاش کرد تا با ارائه پیشنهاداتی علیه مسلمانان نظر مردم آمریکا را به خود جلب کرده و به افزایش محبوبیت اش کمک نماید.

با این حال موضع گیری های دونالد ترامپ عملا به سود افراط گرایان تمام شده و به منزله توجیهی برای مواضع و اقدامات غرب ستیزانه آنها محسوب می شود.

در عین حال مواضع ضد اسلامی ترامپ بدنبال حادثه تروریستی "سن برناردینو" ،به اقبال عمومی هواداران حزب جمهوری خواه به وی و افزایش محبوبیت اش منجر شده است.

پس از واقعه "سن برناردینو" در کالیفرنیا ، ترامپ در اظهاراتی اسلام‌ستیزانه خواستار ممنوعیت کامل ورود مسلمانان به امریکا شد. اظهارات این نامزد جنجالی جمهوری خواه با محکومیت جهانی مواجه شد. البته این برای نخستین بار نبود که وی علیه مسلمانان موضع گیری کرد. ترامپ پیشتر نیز خواستار ایجاد یک بانک اطلاعاتی از مسلمانان امریکا برای نظارت بیشتر بر آن‌ها شده بود.

در واقع حادثه سن برنادینو و نیز اظهارات اسلام ستیزانه ترامپ، بهانه لازم را برای راست گرایان و نژاد پرستان فراهم کرد و حملات علیه مراکز اسلامی و مسلمانان در آمریکا سیری صعودی به خود گرفت. این در حالی است که مسلمانان در آمریکا برای خنثی کردن تبلیغات اسلام ستیزانه بویژه اظهارات ترامپ، اقدامات نمادینی انجام می دهند.

از جمله شماری از مسلمانان در "واشنگتن دی سی" پایتخت آمریکا به مناسبت میلاد حضرت عیسی (ع)، میان مردم گل سرخ پخش کردند تا نشان دهند اسلام دین صلح است و با خشونت و افراط گرایی مخالف است.

همچنین مسلمانان، در شهرهای مختلف امریکا، پس از حادثه تروریستی پاریس و "سن برناردینو" ایالت کالیفرنیا اقدامات گسترده ای را با هدف معرفی واقعی دین مبین اسلام انجام داده اند.

با این حال باید اذعان کرد که اقدامات افراط گرایان و تبلیغات اسلام ستیزانه رسانه های غربی هر دو در یک محور واحد با هدف ارائه چهره ای خشن و غیر انسانی از دین مبین اسلام و افزایش نفرت غربی ها بویژه آمریکاییها ازاسلام عمل می کند.

در این میان دونالد ترامپ نامزد میلیاردر جمهوری خواه آمریکایی نیز با فرصت طلبی کامل ، در صدد بهره برداری از موقعیت کنونی است و با اظهارات اسلام ستیزانه خود ، در صدد جلب آرای آمریکایی هایی است که از اوضاع کنونی بی مناک بوده و از جمله خواهان جلوگیری از ورود پناهجویان مسلمان به خاک آمریکا هستند.

سخنان اخیر باراک اوباما در باره افزایش ناشکیبایی دینی در آمریکا در واقع با توجه به رویدادهای اخیر و افزایش اظهارات و اقدامات ضد دیگر ادیان بخصوص علیه اسلام و مسلمانان صورت گرفته است. 120/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید