پنج شنبه, 08 بهمن 1394 11:56

موافقت چین با صدور قطعنامه علیه کره شمالی

موافقت چین با صدور قطعنامه علیه کره شمالی

 محمدمهدی غفاری - وانگ یی وزیر امور خارجه چین از موافقت کشورش با صدور قطعنامه در شورای امنیت علیه کره شمالی خبر داد. 


وزیر خارجه چین به تصریح گفت، این شورا البته باید علیه کره شمالی به دلیل آزمایش بمب هیدروژنی قطعنامه صادر کند.

کره شمالی در ادامه فعالیت های هسته ای خود با هدف بازدارندگی آمریکا و متحداتش در ششم ژانویه 2016 یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرد که گفته می شود این آزمایش موفقیت آمیز بوده است. این اقدام پیونگ یانگ نه تنها واکنش تند آمریکا ، ژاپن و کره جنوبی را در پی داشت بلکه ، تا حدودی اعتراض چین را نیز برانگیخت. 

چین پس از اقدام کره شمالی ، هوشمندانه در پی خرید زمان بود تا با فروکش کردن عصبیت ها، تصمیم سنجیده ای در خصوص اقدام کره شمالی اتخاذ کند. مقامهای پکن به همین دلیل، تا دو هفته بعد از آزمایش بمب هیدروژنی در کره شمالی، اظهارنظر جدی و تهدید آمیز علیه کره شمالی نکردند اما، از آنجا که جامعه جهانی انتظار دارد چین بعنوان حامی سیاسی و ایدئولوژیک کره شمالی و همچنین عضو دایم شورای امنیت قدمی در جهت متقاعد کردن کره شمالی برای تغییر مواضع پیونگ یانگ بر دارد و در همراهی با آمریکا و دیگر کشورهای ذیربط اقدام کند. 

سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به چین و دیدارش با رئیس جمهوری و وزیر خارجه چین در همین راستا قابل ارزیابی است. 

اما در تبیین دیدگاه دولت چین درمورد موافقت پکن با صدور قطعنامه در شورای امنیت علیه کره شمالی باید گفت که چین ، به چرخش 180 درجه ای علیه کره شمالی روی نخواهد آورد و به سیاق گذشته تنبیه کردن کره شمالی را از مجرای قانونی ،میسر می داند. 

دقیقا به همین دلیل، وانگ یی درنشست خبری 27 ژانویه در پکن تصریح کرد که قطعنامه شورای امنیت باید به گونه ای تنظیم شود که کره شمالی را به بازگشتن به میز مذاکره وادار کند، نه اینکه باعث تشدید تنش ها در شبه جزیره کره شود. 

در همین نشست وانگ یی از موضع چین در خصوص استمرار مشورت ها با دیگر طرف ها از جمله امریکا خبر داد و گفت: بی شک صدور هر قطعنامه ای علیه کره شمالی نباید بعنوان پایان کار تلقی شود بلکه باید مبنایی برای عدول از موضع تهدید آمیز با هدف از سرگیری گفت وگوها باشد. 

باید دید، چرا آمریکا از 2003 تا کنون راه حل مشخصی برای حل مساله هسته ای کره شمالی ارائه نمی کند در حالیکه چین مدام برحل مساله هسته ای کره شمالی و عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای از طریق گفت و گو تاکید می کند. 

از برخی اظهار نظرها و رویکردها در آمریکا می توان استنباط کرد که تیم کاری اوباما رئیس جمهوری امریکا ، تداوم فعالیت های هسته ای کره شمالی را برنمی تابد و با آن به شدت مخالف است. شاید به همین دلیل است که برخی تحلیلگران می گویند حفظ وضعیت فعلی بی هیچ مذاکره ای (مذاکرات شش گانه ) نشان می دهد که تلاش های نظامی و فعالیت های هسته ای کره شمالی به راحتی به پیش برده خواهد شد. 

چین هم می گوید ،تا زمانی که تغییر آشکاری در سیاست واشنگتن در خصوص مساله هسته ای کره شمالی پدیدار نشود ،از آن می توان بعنوان سیاست "دست روی دست گذاشتن " در عرصه سیاسی تفسیر کرد و این ،به معنای پذیرفتن ضمنی برنامه هسته ای پیونگ یانگ از سوی آمریکا است. 

تردیدی نیست که چین بعنوان حامی کره شمالی ، در پی ایجاد ثبات سیاسی و امنیتی در گستره شبه جزیره کره است و از این رو اعمال فشار یک جانبه به کره شمالی و میدان دادن به مخالفان کره شمالی را برای گرفتن امتیازهای نقدی ، غیر منضفانه و ناعادلانه می داند. معنای روشن تر دیدگاه چین این است که همه کشورهای ذیربط برای ایجاد ثبات باید هزینه بدهند .125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید