چهارشنبه, 07 بهمن 1394 18:23

رتبه نخست جهانی افغانستان در فساد دولتی

رتبه نخست جهانی افغانستان در فساد دولتی

 محمد رضا عسگری- سازمان شفافیت بین‌المللی با انتشار گزارشی در مورد فساد در دولت های جهان اعلام کرد افغانستان در صدر فهرست فساد دولت های جهان در سال ۲۰۱۵ قرار دارد.

 

بر اساس این گزارش، بعد از افغانستان، کره شمالی و سومالی به ترتیب فاسدترین دولتها در بین 167 دولت در جهان معرفی شدند. در گزارش سازمان شفافیت بین المللی آمده است، با وجود صرف میلیاردها دلار در افغانستان و تأکید رهبران دولت وحدت ملی این کشور بر مبارزه با فساد اداری این معضل هنوز به شکل گسترده در نهادهای دولتی و غیردولتی این کشور وجود دارد.

افغانستان در دهه اخیر همواره در صدر فهرست فاسدترین حکومتها قرار داشته به گونه‌ای که در سال 2014 در رده سوم و سال 2013 در جایگاه دوم قرار داشت. در این گزارش، همچنین پاکستان با رتبه 117، چین با جایگاه 83، تاجیکستان 136، ترکمنستان 154، و ازبکستان با رتبه 153 از جمله فاسدترین دولتهای منطقه معرفی شدند.

تغییر جایگاه دولت افغانستان در فهرست دولت های فاسد جهان و قرار گرفتن در رتبه اول این فهرست در سال 2015 دستکم از نظر شاخص های ارزیابی شده سازمان شفافیت بین المللی نشان می دهد که اقدامات دولت افغانستان در مقابله با فساد اداری نتیجه بخش نبوده است.

دولت افغانستان در سه سال اخیر از سال 2013 تا پایان 2015 نه تنها در مقابله با فساد اداری در این کشورموفق نبوده است بلکه روند نزولی در این زمینه داشته است.

فساد اداری در افغانستان علاوه بر آنکه موجب ناکارآمدی دولت و بی اعتمادی مردم به حکومت این کشور خواهد شد، سبب شده تا کشورهای غربی از این مسئله به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن کابل استفاده کنند.

کشورهای غربی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان برای توجیه بی توجهی خود به تحقق وعده کمک مالی به بازسازی افغانستان، مسئله فساد مالی و اداری در این کشور را بهانه می کنند.

در کنفرانس بین المللی کمک به افغانستان در توکیو در سال 2012 این کشورها ارائه هر گونه کمک مالی به افغانستان را به اصلاحات گسترده در این کشور مشروط کردند.

درسال های اخیر، این کشورها در سیاست فرار به جلو و برای عدم پاسخگویی به تعهدات مالی خود به روند بازسازی افغانستان، مسئله فساد گسترده مالی و اداری در این کشور را به سوژه تبلیغاتی خود علیه دولت کابل تبدبل کرده اند.

اگر چه استفاده ابزاری غرب از مسئله فساد اداری در افغانستان برای تحت فشار قرار دادن دولت این کشور و مشروط کردن کمک های خود به کابل به کاهش فساد، مورد انتقاد جدی است اما باید توجه داشت که فساد اداری و مالی در افغانستان آسیب های مخربی به جامعه این کشور وارد خواهد کرد.

به ویژه آنکه برخی گزارش ها نشان می دهند که فساد به برخی مقامات ارشد افغانستان نیز کشیده شده است.

حدود 9 ماه پیش مجلس نمایندگان افغانستان،عمر زاخیلوال مشاور اقتصادی رئیس جمهور این کشور را به سازماندهی بزرگترین فساد مالی و اختلاس در افغانستان متهم کرد.

این مقام افغانستان در سال 2012 در دوره مسئولیت وزارت دارایی این کشور نیز از سوی عزیزالله لودین رئیس وقت اداره مبارزه با فساد، به فساد مالی متهم شد. بر خلاف انتظار محافل رسانه ای افغانستان، زاخیلوال در جلسه استیضاح از سوء استفاده های مالی شماری از نمایندگان مجلس پرده برداشت که بشدت فضای جلسه استیضاح را دگرگون کرد.

در چنین شرایطی، به نظر می رسد که مبارزه با فساد در افغانستان باید از سطوح مقامات ارشد آغاز ولایه های مختلف جامعه این کشور به طور جدی دنبال شود. 122/112

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید