چهارشنبه, 07 بهمن 1394 12:38

نگاهی به مناسبات چین و تایلند

نگاهی به مناسبات چین و تایلند

محمد مهدی غفاری- چانگ وانگوان وزیر دفاع چین وتیراچای ناکوانیچ فرمانده ارتش تایلند سه شنبه در پکن در مورد ارتقای سطح همکاریهای نظامی دو کشور و آموزش های جانبی توافق کردند.

 

در این دیدار وزیر دفاع چین از همکاری بین نیروهای مسلح دو کشور در سال های اخیر قدردانی کرد و فرماندهی ارتش تایلند نیز، خواستار همکاری های بیشتر در این زمینه شد.

تایلند کشوری است پادشاهی و ارتش آن نیز درهمکاری و همگرایی کامل با آمریکا است، از این رو ارتش تایلند سلاح، ادوات و تجهیزات نظامی مورد نیاز خود را از آمریکا دریافت می کند.

در عین حال، نظامیان تایلندی تاکنون 19 بار با کودتا دولتی های روی کار آمده را ساقط کردند که آخرین آن کودتای نظامیان در 24 می 2014 بود که به سقوط دولت ینگلوک شیناواترا منجر شد.

تایلند در همین حال کشوری گردشگر پذیر است و سالیانه مبلغ هنگفتی بابت صنعت توریسم در آمد دارد بنا بر این رابطه دوستانه چین و تایلند می تواند تاثیر مثبتی در زمینه گردشگری داشته باشد.

مهم تر از همه تایلند از متحدان دفاعی و امنیتی آمریکا است و با امضای پیمان ترتیبات امنیتی بین دو کشور تایلند در دوران جنگ سرد و بعد از ان عملا در طرح های دفاعی و نظامی آمریکا مشارکت کرده و حتی در جنگ آمریکا با ویتنام بانکوک پایگاهی در اختیار آمریکا قرار داده بود. حال، با توجه به این وضعیت ترسیم شده در مورد تایلند ، با دید چرا و به چه دلیل چین در پی همکاری نظامی با این متحد آمریکا است.

واقعیت این است که تعامل اقتصادی چین و تایلند تاکنون بی هیچ مانعی ادامه داشته است و دو طرف حتی رضایت خود را از این همکاری ابراز داشتند. از آنجا که تایلند عضو قدیمی و تاثیر گذار اتحادیه جنوب شرق آسیا آ، سه، آن ، است لذا زمینه همکاری این کشور با چین از سالها پیش فراهم شده است.

بخصوص آنکه چین شریک بزرگ و قدرتمند آسیایی اتحادیه مذکور است بنابراین در کنار همکاریهای اقتصادی، تجاری و صنعتی، چین و تایلند می توانند در سطحی پایین و در ابعادی کوچکتر به همکاری نظامی خود ادامه دهند.

چین درحالی برای گسترش مناسبات نظامی با تایلند اقدام می کند که در تایلند حاکمیت کودتایی حاکم است و طبعا چین باید پاسخگوی افکار عمومی و متعهد به برخی معیارهای رایج باشد اما به نظر می رسد چین قصد ندارد منافع خود را با برخی معیارهای ارزشی مرتبط بداند.

واقعیت این است که چین در مسیر منافع ملی و فرا ملی خودگام بر می دارد و تلاش می کند این تفکر و رویکرد خود را در انطباق با شرایط پدیدار شده در دوران بعد از جنگ سرد ، تفسیر کند.

در دوران بعد از جنگ سرد بسیاری از اتحادهای نظامی جای خود را به همکاریهای اقتصادی و تجاری دادند و به همین سیاق رویکرد ایدئولوژیک رنگ باخت و فاقد اعتبار شد. بدیهی است چین دیگر حاضر نیست درچارچوب ایدئولوژی و جزم اندیشی، سیاست خارجی خود را تدوین و تنظیم کند.

آنچه را اکنون چین با جدیت دنبال می کند راهبرد منافع محور است و به همین دلیل هم پکن برای همکاری با کشوری مثل تایلند که هیچگونه سنخیت فکری و سیاسی با چین ندارد گام بر می دارد.

در تایلند نیز ژنرال های حاکم تلاش می کنند تا به افکار عمومی این کشور بقبولانند که همکاری با چین می تواند فرصت های شغلی و گردشگری ایجاد کند که این امر البته به سود مردم است.

در عین حال، ژنرال های حاکم می خواهند به مردم تایلند بگویند که بر خلاف تصور ارتش تایلند مطیع سیاست های توسعه طلبانه نظامی آمریکا نیست و می تواند با سایر ارتش های جهان از جمله چین همکاری کند. به نظر می رسد، حاصل دیدار دو مقام بلند پایه نظامی چین و تایلند در پکن  ابتدا فراهم شدن زمینه برای گسترش همکاری نظامی و سپس ادامه این همکاریها باشد.

البته معنای دیگر اقدام چین در خصوص همکاری نظامی با تایلند این است که همتراز با آمریکا توانایی یارگیری منطقه ای و همکاری در منطقه بویژه در جغرافیای آ ، سه ، آن را دارد. 122/110

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید