چهارشنبه, 07 بهمن 1394 11:59

افغانستان در مسیر ناآرامی

افغانستان در مسیر ناآرامی

مجید وقاری- در حالی که بعد از دو دور نشستهای چهارجانبه میان نمایندگاه چین -آمریکا- پاکستان و افغانستان در اسلام آباد و کابل انتظار می رفت روند تحولات امنیتی در افغانستان به سمت آرامش حرکت کند اما تحولات و درگیریهای خشونت آمیز در این کشور نشان می دهد که افغانستان همچنان در مسیر ناآرامی و خشونت حرکت می کند.

 

گسترش حوزه عملیاتی طالبان تا هرات و حمله اخیر به دانشگاه باچاخان در شهر چارسده ایالت خیبرپختونخواه در کنار تشدید نگرانی از فعالیت گروه تروریستی داعش از جمله مسایلی هستند که چشم انداز روشنی از وضعیت امنیتی افغانستان ترسیم نمی کند.

به گفته محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان این کشور و افغانستان توافق کرده اند که اجازه ندهند از خاک هر یک از این کشورها اقدامی علیه کشور دیگر انجام شود و در همان حال با گروههای شبه نظامی در افغانستان که مخالف روند صلح این کشور هستند به طور جدی برخورد شود.

اما تشدید حملات طالبان در افغانستان و احضار کاردار افغانستان در اسلام آباد نه تنها بیانگر تداوم تنش در روابط دو طرف است بلکه از ادامه بحران و ناآرامی در افغانستان حکایت دارد .وزارت امور خارجه پاکستان مدعی است تحقیقات صورت گرفته حاکی است که تروریستها در حمله به دانشگاه باچاخان علاوه بر استفاده از خاک افغانستان از شبکه مخابراتی این کشور نیزبرای انجام هماهنگی های لازم استفاده کرده اند.

برخی از ناظران سیاسی در افغانستان تحولات امنیتی در این کشور را ناشی از ادامه بازیهای دوگانه پاکستان می دانند.

انان براین باورند تا زمانی که اهداف این کشور در مذاکرات چهارجانبه همچون مشخص شدن وضعیت خط دیوراند به نفع اسلام آباد ،تضمین ادامه آب رودخانه هایی که از افغانستان سرچشمه می گیرند و همچنین جلوگیری از نفوذ هند درآن کشور محقق نشود، دولت اسلام آباد اجازه برقراری صلح و آرامش را در افغانستان نخواهد داد.

این ناظران براین اعتقادند که دو دور مذاکرات چهارجانبه در اسلام آباد و کابل نتوانسته است راه حلی برای تحقق درخواستهای پاکستان بیابد و دولت کابل نیز قصد دادن هیچ گونه امتیازی به پاکستان را ندارد. از اینرو دولت این کشور هم از حمله مهاجمان به دانشگاه باچاخان به عنوان اهرم فشاری بر دولت افغانستان استفاده می کند و ممکن است همین موضوع ادامه نشستهای چهارجانبه را نیز تحت تاثیر منفی قرار دهد.

برخی تحلیلگران در افغانستان براین اعتقادند که گروه طالبان ابزاری در اختیار دولت پاکستان است تا دولت کابل را برای دادن امتیارات مورد نظر اسلام آباد تحت فشار قرار دهد. به همین دلیل این ناظران معتقدند نشستهای چهارجانبه تاکنون بیش از آنکه تلاشی برای ترغیب طالبان به ادامه مذاکرات صلح با دولت افغانستان باشد در جهت ترغیب افغانستان برای توجه به خواسته های پاکستان است تا این کشور برای کمک به برقراری صلح در افغانستان ترغیب شود.

در هر حال، فراخوان «شورای حراست و ثبات افغانستان» برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در مناطق غربی این کشور بیانگر تداوم نگرانی از تشدید خشونتها و ناآرامیها در افغانستان است و ادامه حملات طالبان و تداوم تنش در روابط کابل و اسلام آباد اوضاع افغانستان را بحرانی تر می کند. این در حالی است که مردم افغانستان انتظار دارند طالبان با زمین گذاشتن سلاح و دولت پاکستان هم با اتخاذ سیاستی قاطعانه در برابر تروریست ها به استقرار صلح و امنیت در افغانستان کمک نمایند. 122/110

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید