سه شنبه, 06 بهمن 1394 19:48

اعلام رسمی نامزدی رئیس جمهوری کنگو در انتخابات

اعلام رسمی نامزدی رئیس جمهوری کنگو در انتخابات

لادن برزی- رییس جمهوری کنگو نامزد حزب حاکم در انتخابات آتی شد.

 

حزب حاکم جمهوری کنگو دیروز (دوشنبه) به طور رسمی "دنیس ساسو انگسو" Denis Sassou N'guesso رئیس جمهوری کنونی این کشور را به عنوان نامزد خود در انتخابات مارس 2016 انتخاب کرد. ساسو انگسو ، از زمان کودتای سال ۱۹۷۹ به طور متناوب، ریاست جمهوری کنگو را بر عهده دارد.

وی در انتخابات سال ۱۹۹۲ شکست خورد اما در سال ۱۹۹۷ با جنگی که بیشتر مناطق پایتخت را ویران کرد، به قدرت بازگشت. ساسو انگسو پس از یک دوره انتقالی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۲، در حالی که رقبای اصلی او ، انتخابات را تحریم کرده و یا انصراف داده بودند، در انتخابات پیروز شد و مجدداً در انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ۲۰۰۹ در این سمت ابقا و موفق شد،حکومت را در این کشور نفت خیز از آن خود کند.

بسیاری از کارشناسان ، پیروزی وی در انتخابات آتی را نیز محتمل می دانند. وی پارسال با برگزاری همه پرسی، راه را برای حضورش در سومین دوره پیاپی در قدرت هموار کرد. این در حالی است که احزاب مخالف ، همه پرسی قانون اساسی اکتبر 2015 را تحریم کرده بودند.

انتخابات مارس آینده نیز ، از سوی گروه های بسیاری از مخالفان تحریم شده است. این وضعیت و نیز عدم همگرایی مخالفان شانس پیروزی ساسو انگسو در انتخابات را بیشتر کرده است.

در حال حاضر ، "اتحاد میهنی برای تجدید ملی (UPRN) و اتحاد برای دمکراسی و جمهوری (UDR-Mwinda) ، مردم را به تحریم انتخابات ، دعوت کرده اند. مخالفان شرایط برگزاری انتخابات را نامناسب دانسته و معتقدند در شرایط فعلی امکان برگزاری شفاف انتخابات وجود ندارد. به گفته گروه های یاد شده ، شرکت در انتخابات به معنای همراهی با رئیس جمهوری است. گروه های دیگری از مخالفان هم شروط سختی برای مشارکت در انتخابات وضع کرده اند.

جنبش "ابتکار برای دموکراسی در جمهوری کنگو " (IDC) و جبهه جمهوری خواهان برای رعایت قانون اساسی و تغییرات دموکراتیک (FROCAD) ، تشکیل کمیسیون مستقل انتخابات مورد قبول همه طرف ها ، تهیه فهرست انتخاباتی معتبر ، شناسایی الکترونیکی رای دهندگان ، چاپ کارت های تشخیص هویت و برگه های انتخاباتی واحد را شرط شرکت در انتخابات عنوان کرده اند.

این سوال مطرح است که آیا مقامات حاکم، قادر و یا مایل به تحقق همه این خواسته ها هستند یا خیر؟ به اعتقاد کارشناسان ، در شرایط  فعلی ، موارد متعددی برای تشدید تنش ها درکشور وجود دارد. تغییر قانون اساسی ، به تنهایی جرقه های درگیری در کشور را ایجاد کرد. پس از آن اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام ، آتش خشم مردم را شعله ورتر کرد . مخالفان، تاریخ برگزاری انتخابات را نامناسب می دانند اما مقامات دولتی بر منطقی بودن تاریخ یاد شده تاکید می کنند.

در حال حاضر نیز اعلام رسمی نامزدی ساسو انگسو می تواند، درگیری های بیشتری را به دنبال داشته باشد. علاوه بر نارضایتی های سیاسی ، وخامت وضعیت اقتصادی ، مردم را بیشتر نسبت به حکومت بدبین کرده است. درصورت ادامه شرایط فعلی ، تشدید بحران در کشور دور از انتظار نیست .125/120

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید