سه شنبه, 06 بهمن 1394 18:08

چین خواستار گفتگو برای حل مساله هسته ای کره شمالی

چین خواستار گفتگو برای حل مساله هسته ای کره شمالی

محمد مهدی غفاری - چین بار دیگر خواستار استفاده از راههای سیاسی برای عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای و گفت وگو با کره شمالی شد.

 


"جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا بعد از دیدار از لائوس و کامبوج در پکن مهمان "وانگ یی" vangiy همتای چینی خود خواهد بود. کره شمالی و فعالیت های وفقه ناپذیر هسته ای این کشور از جمله محور گفت وگوهای جان کری و وانگ یی است.

گفت وگوهایی که آمریکا تلاش می کند چین را به تغییر مواضع کره شمالی وادار کند. هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین اما، قبل از ورود کری به پکن ، در همین ارتباط گفت ، چین همواره حامی منع گسترش تسلیحات هسته ای است و در اجرای این مساله مهم از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد.

هونگ لی در مقام سخنگوی وزارت خارجه چین در عین حال تصریح کرد ، طرف های دیگر در موضوع هسته ای شبه جزیره کره باید مسئولیت پذیر باشند و در عمل ثابت کنند که از روند تنش زدایی و رفع چالش ها در گستره شبه جزیره کره حمایت می کنند.

این در حالی است که جان کری در سفر به عربستان و سپس لائوس و کامبوج عنوان کرده بود که چین در حد انتظار ظاهر نمی شود و آنچنان که تصور می رود از اهرم فشار علیه کره شمالی برای توقف فعالیت های هسته ای این کشور استفاده نمی کند.

کیم جونگ ایل ، پدر کیم جونگ اون " رهبر فعلی کره شمالی " در سالهای نه چندان دور گفته بود، اگر روزی امریکا کره شمالی را به عنوان یک شریک و همچنین بعنوان یک حاکمیت مستقل در مذاکرات بپذیرد و به پیونگ یانگ احترام بگذارد، نه تنها فعالیت های هسته ای متوقف خواهد شد بلکه پیونگ یانگ در هر برنامه صلحی پیشقدم خواهد بود.

اما با توجه به تحولات رقم خورده در شبه جزیره کره، بویژه استمرار سیاست های خصمانه آمریکا علیه کره شمالی ، مسجل شده است که آمریکا نمی خواهد کره شمالی را بعنوان یک کشور و یک حاکمیت مستقل بپذیرد.

مضافا اینکه از دیدگاه دولتمردان پیونگ یانگ ، رایزنی های مستمر آمریکا با هم پیمانان اصلی ،نظیر ژاپن و کره جنوبی و تبلور این رایزنی ها یعنی انجام چند دور رزمایش مشترک به این معنا است که آمریکا در حرف و عمل صادق نیست و صرفا در پی کسب امتیازهای یک طرفه برای خود است.

علاوه بر این ،به باور پیونگ یانگ، ژاپن و کره جنوبی مطیع و منقاد سیاست های توسعه طلبی نظامی امریکا در آسیا هستند. از این رو نمی توان باور داشت که متحدان آمریکا نیز در قضیه صلح در شبه جزیره کره صادق باشند.

شاید بتوان گفت اقدام کره شمالی برای آزمایش بمب هیدوروژتی در ششم ژانویه 2016،طبیعی ترین واکنش پیونگ یانگ به اقدامات ستیزه جویانه امریکا و متحدانش در آسیا باشد.

تردیدی نیست که چین حامی کره شمالی است ، بویژه در دوران بعد از جنگ سرد و با پدیدار شدن شرایط جدید ،چین نمی خواهد حمایت های خود را از کره شمالی متوقف کند.

در واقع شرایط کنونی در گستره شبه جزیره کره با توجه به راهبرد "تمرکز بر شرق آمریکا در آسیا " چین را بیش از هر زمان دیگری متوجه رفتارهای مداخله جویانه آمریکا کرده است.

در واقع چین با استفاده درست از قاعده بازی تلاش می کند تا نقش محوری خود را بعنوان مبتکر مذاکرات شش جانبه در خصوص حل مساله هسته ای کره شمالی ایفا کند.

تردیدی نیست که کره شمالی برای بازگشت به میز مذاکره درخواست هایی دارد که پکن معتقد است طرف های دیگر مذاکره نیز باید آن را مد نظر قرار دهند.

از جمله این درخواست ها قطع رزمایش آمریکا با کره جنوبی ،احترام به حق حاکمیت ملی و استقلال ارضی کره شمالی است.

برای چین مساله شاید به گونه دیگری باشد ، پکن معتقد است که نگرانی های امنیتی کره شمالی باید شکلی منطقی و عادلانه از سوی آمریکا مورد توجه قرار گیرد. این اعلام موضع از سوی چین البته به نوعی حمایت غیر مستقیم از کره شمالی است.120/125

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید