سه شنبه, 06 بهمن 1394 17:59

تلاش حزب الله و جریان المستقبل برای فعال سازی دولت لبنان

لعبت جوادی - بیست و سومین نشست مشترک جنبش مقاومت حزب الله لبنان و جریان المستقبل ، با اشتراک نظر و تفاهم بر سر فعال سازی دولت لبنان به کار خود خاتمه داد.

 


در این نشست «نادر حریری» رئیس دفتر «سعد حریری» رئیس جریان المستقبل، «نهاد المشنوق» وزیر کشور ، «حسین خلیل» معاون سیاسی دبیر کل حزب الله و تنی چند از مقامات کشوری لبنان حضور داشتند.

این نشست در مقر پارلمان لبنان در بیروت برگزار شد و در بیانیه پایانی آن بر لزوم برون رفت از بحران سیاسی لبنان و رفع اختلافات در چارچوب یک گفتمان سیاسی آرام و مسئولانه با هدف حفظ و تقویت صلح و امنیت داخلی ،تاکید شد.

خارج کردن دولت از رکود کنونی و فعال سازی عملکرد دولت "تمام سلام" ، از مهم ترین موضوعات مورد بررسی این هیات نمایندگی بوده است.

پیش از این نخستین جلسه مشترک جنبش حزب الله و جریان المستقبل ، در دسامبر2014 برگزار شد.
استقبال سیاستمداران لبنانی و مردم لبنان از این نشست های مشترک بیانگر استقبال عمومی از کاهش تنش‌های موجود در لبنان و خاتمه بخشیدن به خلاء ریاست جمهوری در کشور است.

اختلاف میان جریان 8 مارس به رهبری حزب الله و جریان 14 مارس به رهبری سعد حریری وضعیت کرسی ریاست جمهوری را بی سرانجام گذاشته است.

به خصوص آنکه جریان حریری ، غربگرا و متمایل به عربستان است.
از زمان پایان دوره ریاست جمهوری " میشل سلیمان " در ماه می 2014،" کاخ بعبدا " مقر ریاست جمهوری لبنان همچنان خالی است و ادامه این وضعیت لبنان را با شرایطی دشوار مواجه نموده است.

روشن نشدن وضعیت ریاست جمهوری در لبنان بر عملکرد دولت سایه افکنده است و دست دولت تمام سلام را برای تصمیم گیری در خصوص کارهای اجرایی در لبنان بسته است.

آخرین امید و گزینه برای برون رفت از بحران کنونی لبنان که بسیاری از جریانها بر سر آن توافق داشته اند، ژنرال مسیحی میشل عون است.

میشل عون نامزد جریان 8 مارس به رهبری جنبش حزب الله لبنان است و به تازگی سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی نیز به حمایت از او برخاسته است.

اصرار جریان المستقبل به ریاست سعد حریری بر ریاست جمهوری سمیر جعجع پیش از این عامل اصلی خالی بودن پست ریاست جمهوری بوده است . در حالیکه اکنون به نظر می رسد با جدا شدن جعجع از جریان مورد حمایت حریری یعنی جریان 14 مارس ، عملا در اردوگاه این جریان اختلاف ایجاد شده است.

درلبنان مشکل اصلی، قانون اساسی این کشور است که برجا مانده از دوران استعمار فرانسه در لبنان است. این قانون اساسی با جدا کردن مردم لبنان با برچسب فرقه و مذهب ، کرسی ریاست جمهوری را فقط برای مسیحیان ، آنهم فرقه مارونی در نظر گرفته است.

از این رو اجماع احزاب پارلمان بر سر فردی که سیاستمدار ، مسیحی و مارونی باشد کاری دشوار است که هر بار لبنان را با چالشی جدی و خطیر مواجه می کند.

اکنون نیز پس از 2 سال خلاء ریاست جمهوری در لبنان و در شرایطی که این بحران سیاسی بر اوضاع معیشتی و امنیتی لبنان سایه داشته است ، توجه ها همچنان به کنار گذاشتن اختلافات و اشتراک نظر در خصوص رئیس جمهوری جدید لبنان است تا آرامش را به کشور باز گرداند. 120/125

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید