سه شنبه, 06 بهمن 1394 12:15

حمایت ضمنی اوباما از کلینتون در انتخابات آمریکا

حمایت ضمنی اوباما از کلینتون در انتخابات آمریکا

امير علي ابولفتح - باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا به طور ضمنی از هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری این کشور حمایت کرد.

اوباما گفت ، هیلاری کلینتون سیاستمدار با تجربه ای است و می تواند در مواقع بحرانی تصمیمات صحیحی بگیرد . این سخنان چند روز پیش از آغاز انتخابات مقدماتی حزب دموکرات به منزله حمایت تلویحی اوباما از کلینتون قلمداد شده است.


البته به طور سنتی ، روسای جمهوری آمریکا در انتخابات مقدماتی حزب متبوع خویش ، بی طرفی را رعایت می کنند . به همین دلیل چند ماه پیش کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما در انتخابات درون حزبی دموکرات ها ، جانب هیچ یک از نامزدهای این حزب را نمی گیرد.

این موضع زمانی بیشتر تقویت شد که جو بایدن ، معاون اوباما اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 شرکت نخواهد کرد . با این حال ، سیر روند مبارزات انتخاباتی در درون حزب دموکرات هم اکنون در مسیری قرار گرفته که اوباما را واداشته است در سیاست بیطرفی خود به نحوی تجدید نظر نماید.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد فاصله برنی سندرز ، نامزد چپگرای حزب دموکرات با هیلاری کلینتون ، نامزد میانه روی این حزب رو به کاهش است . حتی پیش بینی می شود سندرز در ایالت های آیووا و نیوهمشایر بر کلینتون غلبه کند.

پیروزی در این دو ایالت به طور سمبولیک برای نامزدهای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه حائز اهمیت است . با توجه به تقویت احتمال پیروزی سندرز در کسب عنوان نامزد نهایی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ، اوباما به سمت کلینتون متمایل شده است.

دلایل متعددی نیز برای اتخاذ چنین تصمیمی وجود دارد . اول این که کلینتون برای چهار سال وزیر امور خارجه دولت اوباما بود . دوم اینکه شاید اوباما قصد داشته باشد ، شکست کلینتون در سال 2008 را با اعلام حمایت از وی در سال 2016 جبران نماید.


با این حال ، دلیل مهم تر ، تفاوت دیدگاه سندرز با کلینتون است . در آمریکا سندرز به چپگرایی شهرت دارد و حتی این سناتور آمریکایی اهل ورمونت از نامیده شدن به عنوان سیاستمداری سوسیال دموکرات نیز ابایی ندارد ؛ واژه ای که در فضای سیاسی آمریکا عموما توهین قلمداد می شود.


شعارهای انتخاباتی سندرز در ماه های اخیر نیز اغلب رنگ و بوی آرمانگرایی داشته است . گرچه اوباما هشت سال پیش نیز سیاستمداری آرمانگرا شناخته می شد که قصد تغییر آمریکا را داشت . با این حال ، هشت سال زمامداری ، اوباما را تغییر داد و به فردی عملگرا بدل ساخت .

در حال حاضر در میان برخی چهره های موثر حزب دموکرات این نگرانی وجود دارد که معرفی فردی چپگرا و آرمان خواه به عنوان نامزد نهایی حزب ، در نهایت موجب وحدت اردوگاه محافظه کاران شود و چه بسا شخصی همچون دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا برسد.

البته جریان چپ و تحول خواه در آمریکا ، هیلاری کلینتون و حتی اوبامای کنونی را زیاد از حد میانه رو قلمداد می کنند که قادر نیستند شور ملی علیه تهاجم محافظه کاران دست راستی به راه اندازند . این گروه معتقدند عصر اوباما سپری شده است و حمایت وی از هیلاری کلینتون هم نمی تواند تغییری در روند کنونی رقابت های درون حزبی دموکرات ها ایجاد کند.111/125

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید