دوشنبه, 05 بهمن 1394 18:32

عضویت شهروندان تاجیکستان در گروههای تکفیری

عضویت شهروندان تاجیکستان در گروههای تکفیری

 

 

 

امیر حسین اسدا.. منفرد - هزار تبعه تاجیک به داعش پیوسته‌اند. این جمله ای است که وزیر کشور تاجیکستان در نشست خبری روز یکشنبه (24 ژانویه) خود در شهر دوشنبه پایتخت این کشور، عنوان کرد و افزود از این تعداد، بیش از 600 نفر در جبهه های جنگ تکفیری ها باقی مانده اند.


به گفته "رمضان رحیم زاده" از این تعداد 156 نفر بازداشت و 148 نفر دیگر در درگیری‌ها کشته شده‌اند.
رحیم زاده همچنین عنوان کرد مقامات تاجیکستان سال گذشته موفق شدند در رایزنی با نیروهای امنیتی ترکیه و سوریه، 161 تبعه تاجیک را به کشورشان بازگردانند.

پیشتر نیز امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان گفته بود که بیش از یک هزار نفر از شهروندان تاجیک به گروه تکفیری، تروریستی داعش پیوسته و در جنگ‌های عراق و سوریه حضور دارند.

مقامات تاجیک اما چه هدفی را از اعلام رسمی آمار عضویت شهروندان این کشور در گروههای تکفیری و افراطی دنبال می کنند؟ در شرایطی که منتقدان دولت دوشنبه معتقدند برخی رفتارهای انقباضی دولت در مواجهه با گروههای سیاسی و مذهبی سبب توجه شهروندان تاجیک به گروههایی نظیر داعش شده است.

هر چند که محافل سیاسی معتقدند در جامعه تاجیکستان باید میان گروههای مذهبی و سیاسی، نظیر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که مشی سیاسی را برای ورود به عرصه قدرت در پیش گرفته است با دیگر گروههای مذهبی که از ابتدا مشی افراطگرایی را در دستور کار خود برای مقابله با دولت تاجیک قرار داده بودند تفاوت قائل شد.

اما واقعیت آن است که رویکرد خصمانه دولت دوشنبه علیه همه احزاب و گروههای سیاسی و مذهبی منتقد،بی تاثیر در تشدید تمایلات افراطی و از این رهگذر پیوستن شهروندان تاجیک به گروههای تکفیری و تروریستی نبوده است. بویژه که گفته می شود گروه تروریستی داعش پولهای کلانی را صرف عضو گیری از کشورهای دارای اقتصاد ضعیف از جمله تاجیکستان و دیگر جمهوری های آسیای مرکزی کرده است.

در کنار رفتار انقباضی دولت دوشنبه علیه گروههای اجتماعی و مذهبی جامعه، ضعف بنیه اقتصادی این کشور و افزایش نرخ فقر و بیکاری در جامعه تاجیکستان از دیگر دلایل پیوستن شهروندان تاجیک به گروههای افراطی و تکفیری بوده است.

به عبارت دیگر جوانان ماجراجوی تاجیک با هدف کمک به اقتصاد خانوار و نیز به جهت نداشتن آگاهی کافی از آموزه های اسلامی، جذب گروههای افراطی وتکفیری شده اند همانطور که قشر میانسال جامعه تاجیکستان با تشخیص ضرورت تامین نیازهای اقتصادی جامعه در دو سطح خرد و کلان در قالب نیروی کار مهاجر با هدف جستجوی کار راهی کشورهایی نظیر روسیه و قزاقستان شده اند.

بنابر این دو گروه از اقشار جامعه تاجیک به جهت نبود زیر ساختهای لازم در بخش های فرهنگی و اقتصادی و صنعتی, جامعه تاجیکستان را ترک کردند و در دو جبهه متفاوت به فعالیت پرداختند.

پیوستن به گروههای تکفیری، تروریستی و افراطی و قبول مزدوری برای این گروهها در جبهه جنگ در کشورهای عراق و سوریه با هدف دریافت وجوه قابل توجه برای کمک به اقتصاد خانوار و پس از آن پاسخ به تمایلات دینی و مذهبی و گروه دیگر حضور در بخش های مختلف خدماتی و صنعتی کشورهایی نظیر روسیه با هدف کمک به اقتصاد خانواده و البته اقتصاد کشور، که آنان نیز با برخی سخت گیریهای طرف روس مواجه شده اند.

اگر در جهبه های جنگ عراق و سوریه، مرگ، اسارت و ناتوانی در ارسال وجوه دریافتی به کشور بزرگترین ناکامی مهاجران جوان و ماجراجوی تاجیک بوده است ؛ در روسیه و در جبهه کار و اقتصاد نیز چیزی به غیر از تبعیض، قتل و زندان عاید نیروی کار مهاجر تاجیک نشده است.

از سوی دیگر در درون جامعه تاجیکستان فقر، بیکاری و نبود شرایط مناسب اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی و امنیتی و سخت گیریهای دولتی بزرگترین چالش آحاد جامعه و شهروندان تاجیک است.

بویژه که حتی دولت دوشنبه کوچکترین ابراز مخالفت را حتی در مقام کارکرد حزبی گروههای مختلف سیاسی و مذهبی بر نمی تابد. شرایطی که اگر مشوقی برای خروج شهروندان تاجیک از کشور نباشد عملاً راهی به غیر از این پیش روی مردم این جمهوری اعم از مرد و زن باقی نگذاشته است.

بویژه که اگر تا پیش از این مردم تاجیک شاهد قاچاق زنان بوده اکنون شاهد خروج زنان از کشور برای پیوستن به داعش و انجام جهاد نکاح هستند.

آماری که شاید اعلام آن از سوی مقامات تاجیک آگاهانه نادیده گرفته شده و اعلام نشده است تا همچنان ناکارامدی دولت و رویکردهای اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی آن در زیر پوست جامعه پنهان بماند و موضوع انتخابات ریاست جمهوری و تغییر و اصلاح قانون انتخابات به پوششی برای همه این ناکارآمدی ها تبدیل شود.

115/120

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید