سه شنبه, 29 دی 1394 17:10

هشدار لهستان درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

هشدار لهستان درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

سيد رضا مير طاهر - آندری دودا رییس جمهوری لهستان درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داد.

 

 

دودا از اتحادیه اروپا و انگلیس خواست اختلافاتشان را از طریق دیپلماتیک حل کنند تا امکان ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا فراهم شود.

رییس جمهوری لهستان گفت خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا باعث بحرانی بزرگ در این اتحادیه و حتی فروپاشی آن می شود.

تاکید رئیس جمهوری لهستان بر ابقای انگلیس در اتحادیه اروپا، ناشی از منافع و دغدغه های اقتصادی ورشو است.

سفر هزاران تن از اتباع جویای کار لهستان به انگلیس، یکی از دلایل اصلی اصرار ورشو بر ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا است.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس گفته است تا پایان سال 2017 میلادی، همه پرسی ادامه عضویت یا خروج کشورش از اتحادیه اروپا را برگزار می کند.

چشم انداز تداوم حضور انگلیس در بزرگترین نهاد اروپایی تا حد زیادی مبهم است.

کامرون بارها تاکید کرده که علاقمند به ادامه عضویت در اتحادیه اروپا است اما به شرطی که این اتحادیه برخی اصلاحات مورد نظر لندن را انجام دهد.

موضوع مهم این است که سران اتحادیه اروپا برای باقی ماندن انگلیس در این نهاد اروپایی، تا چه حد حاضرند به لندن امتیاز بدهند.

مستثنی کردن انگلیس از ادغام و اتحاد نزدیک تر در اتحادیه اروپا و تقویت پارلمان‌های ملی، محدود کردن مزایای مهاجران به اتحادیه اروپا و حمایت از انگلیس و دیگر کشورهای خارج از حوزه یورو در مقابل بازار واحد، مهمترین شرایط انگلیس برای ماندن در اتحادیه اروپا است.

برخی از امتیازات مورد نظر انگلیس، از جمله عدم اجرای قوانین مربوط به مهاجرت نیروی کار از سایر کشورهای اتحادیه اروپا بخصوص از اروپای شرقی در انگلیس، با اصول این نهاد اروپایی در تعارض است و طبعا پذیرش آن، به معنای نادیده گرفتن مهترین اصول تشکیل دهنده اتحادیه اروپا است.

انگلیس دلیل طرح این درخواست را نگرانی از ورود خیل عظیم کارگران مهاجر از اروپای شرقی اعلام کرده است.

انگلیس به دنبال از سرگیری مذاکره درباره شرایط عضویت خود در اتحادیه اروپا است و پیشنهادهایی را از جمله اجرای ممنوعیت چهارساله در زمینه مزایای اجتماعی مهاجران اتحادیه اروپا، اعطای قدرت بیشتر به پارلمان های ملی کشورهای عضو، حمایت بیشتر از کشورهای غیر عضو یورو در اتحادیه اروپا، تقویت بازار مشترک اروپا و تضمین اینکه انگلیس مجبور نیست به تعهدات اتحادیه اروپا درزمینه افزایش همگرایی عمل کند، مطرح کرده است.

یکی از درخواست های لندن یعنی ممنوعیت چهار ساله مزایای اجتماعی مهاجران اتحادیه اروپا، با منافع کارگران مهاجر لهستانی در تعارض قرار دارد.

به همین دلیل مقامات لهستان با این خواست لندن به شدت مخالفند. هرچند دولت لهستان مایل به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیست ، اما مانند دیگر کشورهای اروپای شرقی مانند رومانی، بلغارستان، جمهوریهای چک و اسلواکی، در کنار آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و عضو اصلی اتحادیه اروپا، روی خوشی به خواست های لندن نشان نداده اند.119/120

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید