دوشنبه, 30 آذر 1394 11:10

دردسرهای آمریکا با قانون جدید اخذ روادید

دردسرهای آمریکا با قانون جدید اخذ روادید

امیرعلی ابوالفتح- وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‎ای به همتای ایرانی خود متعهد شد ، قانون جدید روادید در این کشور، مانعی در مسیر منافع اقتصادی ایران ایجاد نکند.

 

جان کری خطاب به محمد جواد ظریف تاکید کرد، واشنگتن تغییرات مربوط به قانون روادید آمریکا را با توجه به اختیارات خود به گونه‌ای اجرا خواهد کرد که دخالتی در همکاری‌ های اقتصادی و تجاری کشورهای دیگر با ایران به عمل نیاید و برای این کار ، ابزارهای متعددی در اختیار دارد که حتی شامل توقف اجرای این قانون بر اساس اختیارات رئیس‌ جمهوری آمریکا می‌شود . وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر اعلام کرد این کشور به رفع تحریم‌های ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اجرای کامل تعهدات این کشور بر اساس توافقات به عمل آمده در برجام کاملا متعهد است.


این نامه در پی امضای قانون بودجه سال 2016 آمریکا توسط باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ارسال شد . در این قانون آمده است که اتباع 38 کشور دوست آمریکا اگر از سال 2011 به چهار کشور ایران ، عراق ، سوریه و سودان سفر کرده باشند ، برای سفر به آمریکا باید تشریفات اخذ روادید از این کشور را طی کنند . این در حالی است که ایجاد موانع در راه گسترش همکاری های تجاری ایران ، با روح برجام تناقض دارد . به همین دلیل نیز عالی ترین مقام دستگاه دیپلماسی آمریکا متعهد شده است که قانون جدید اخذ روادید ، تعهدات واشنگتن در قبال برجام را نقض نکند .

با این حال ، اجرا شدن مقررات جدید اخذ روادید برای آمریکایی ها مشکلاتی فراتر از نقض برجام را به دنبال خواهد داشت . بر طبق اصل عمل متقابل در مناسبات دیپلماتیک و کنسولی ، پیش بینی می شود که 38 کشور فوق الذکر نیز مقررات مشابهی را برای اتباع آمریکایی و آمریکایی های دو تابعیتی اعمال کنند . در این صورت ، هزاران آمریکایی برای سفر به 38 کشور جهان ، از جمله اغلب کشورهای اروپایی دچار گرفتاری اخذ روادید خواهند شد .

اتحادیه اروپا چند روز پیش در نامه ای رسمی خطاب به مقامات آمریکایی تهدید کرد که اروپا ، اقدام آمریکا را تلافی خواهد کرد . به عبارت دیگر اگر اتباع 38 کشور برای سفر به یک کشور یعنی آمریکا با مشکل مواجه شوند ، مشکل آمریکایی ها مربوط به سفر به 38 کشور خواهد بود . با توجه به سطح گسترده روابط اقتصادی و تجاری میان دو سوی اقیانوس آتلانتیک یا پاسفیک ، شروع جنگ اخذ روادید ، برای هیچ یک از طرفین ماجرا ، از جمله آمریکایی ها مفید نخواهد بود . از این رو وزیر امور خارجه آمریکا به صراحت اعلام کرده است که رییس جمهوری این کشور از اختیارات کافی برای عمل نکردن به قانون تغییر در شرایط سفرهای بدون روادید به آمریکا برخوردار است .

این موضوع بیانگر آن است که حتی قوه مجریه آمریکا نیز در مفید بودن موضوع اخذ روادید تردید جدی دارد . اعضای کنگره آمریکا برای نمایش چهره ای مقتدر و مصمم در روند مبارزه با تروریسم ، چنین قانونی را تصویب کردند . در حالی که نام متحدان نزدیک آمریکا که پایگاه اصلی پرورش گروه داعش یا مسیر ترانزیت تروریست ها به مناطق جنگ زده خاورمیانه هستند ، در فهرست منتشر شده دیده نمی شود . این موضوع ثابت می کند که طراحان این طرح جنجالی بیش از این که دغدغه مبارزه با تروریسم را داشته باشند ، در پی اهداف سیاسی ، تبلیغاتی و انتخاباتی هستند .

125/110

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید