پنج شنبه, 12 آذر 1394 11:13

ادامه سریال کشتارهای کور در آمریکا

ادامه سریال کشتارهای کور در آمریکا

 

 

 

امير علي ابولفتح- سریال کشتارهای کور در آمریکا همچنان ادامه دارد.

در آخرین قسمت از این سریال، مرکز نگهداری معلولین در شهر سن برناردینو در ایالت کالیفرنیای آمریکا مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. در این حادثه قریب به 30 نفر کشته و زخمی شدند. چند روز پیش نیز در حمله به مرکز کنترل جمعیت در شهر کلرادو اسپرینگز، چند نفر کشته شدند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در واکنش به کشتار در شهر سن برناردینو گفت، حوادثی اینچنینی در آمریکا در حالی تکرار می شود که مانند آن در هیچ کجای دنیا اتفاق نمی افتد. وی برای چندمین بار خواستار تشدید قوانین کنترل حمل سلاح در آمریکا شد. 

با نگاهی به تیراندازی های کور در آمریکا، مشخص می شود این روند در سال های اخیر سرعت شتابانی داشته است . تا سه دهه پیش، قربانیان تیراندازی ها، عموما یا نیروهای پلیس یا خلافکاران، یا افرادی بودند که با یکدیگر خصومت شخصی داشتند. اما از سه دهه پیش به این سو، پدیده جدیدی در جامعه آمریکا بوجود آمده است. در این پدیده، ضارب یا ضاربین با قربانیان خود هیچ خصومت شخصی ندارند.

همچنین نیروهای پلیس مستقیما مورد حمله قرار نمی گیرند یا درگیری میان باندهای تبهکار، تلفات عمده ای برجای نمی گذارد. بلکه این افراد بی گناه هستند که در یک لحظه و بدون هیچ دلیلی، در معرض شلیگ گلوله های سرگردان قرار می گیرند. به عبارت دیگر، ضارب یا ضاربین فقط به این دلیل انسان ها را می کشند که فقط می خواهند عده ای را کشته باشند.

در سینمایی در ایالت کلرادو، مدرسه ای در ایالت کانکتیکت و دانشگاهی در ایالت ویرجینیا یک فرد روانی، بی دلیل زنان، مردان و کودکان را به کام مرگ کشاند. در اغلب این حوادث نیز ضارب یا ضاربین در پایان کشتار کور، خودکشی می کنند. 

البته در کنار کشتارهای کور و بی هدف، موارد متعددی از حملات تروریستی در آمریکا رخ داده است. به عنوان مثال کشتار در کلیسایی در ایالت کارولینای جنوبی یا در مرکز کنترل جمعیت در ایالت کلرادو یا حادثه اخیر در مرکز نگهداری معلولین در ایالت کالیفرنیا، رنگ و بوی تروریستی داشته است. در مورد حادثه چهارشنبه شب در شهر سن برناردینو، هنوز انگیزه ضاربین مشخص نشده است.

با این حال، برخی رسانه های آمریکایی نشانه هایی از تروریستی بودن این حادثه را ارائه کرده اند. به هر حال، تیراندازی های مکرر در آمریکا چه در زمره کشتارهای کور قرار گیرند یا تروریستی خوانده شوند، از ناامنی عمیق در جامعه آمریکا حکایت دارند.

کشوری که داعیه دار برقراری امنیت در گوشه و کنار جهان است، در داخل قادر نیست امنیت شهروندان خود را تامین نماید . به تجربه ثابت شده است که هیچ نقطه ای از آمریکا، نه مدارس ، نه دانشگاه ها، نه سینماها، نه مراکز درمانی ، نه مراکز خدمات به معلولین، نه مراکز خرید و نه حتی پایگاه های نظامی آمریکا از خطر تیراندازی و کشتار انسان ها در امان نیستند.

این موضوع سبب شده است تا مردم آمریکا برای حفظ جان خود در برابر جانیان بالفطره، بیماران روانی یا تروریست های داخلی و خارجی، بیش از هر زمان دیگر، به سلاح شخصی پناه ببرند. به همین دلیل، مردم آمریکا در سال های آغازین قرن بیست و یکم در دور باطلی گرفتار آمده اند؛ دوری که در آن، خشونت به تمایل برای خرید سلاح دامن می زند و خرید بیشتر سلاح، خشونت را تشدید می کند. 118/110

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید