جمعه, 22 آبان 1394 10:20

جدال انتخاباتی در آمریکا بر سر مهاجران غیر قانونی

جدال انتخاباتی در آمریکا بر سر مهاجران غیر قانونی

امیرعلی ابوالفتح- رئیس جمهوری آمریکا ، طرح نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را برای اخراج میلیون ها مهاجر غیرقانونی مورد انتقاد قرار داد.

باراک اوباما در مصاحبه با شبکه ای بی سی نیوز گفت، طرح دونالد ترامپ مبنی بر اخراج مهاجران غیرقانونی، ناملموس و نشدنی است. وی تاکید کرد، این طرح بر خلاف ارزش های امریکا است و بسیار هم هزینه برخواهد بود. دونالد ترامپ در چهارمین مناظره انتخاباتی جمهوریخواهان، بر اخراج مهاجران غیرقانونی و ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک تاکید کرد و گفت، آمریکا یک کشور قانونمدار است و به مرز نیاز دارد. وی خطاب به رقبای هم حزبی و حضار شرکت کننده در این مناظره گفت: باور کنید اگر این کار به درستی انجام گیرد، حتما موثر خواهد بود.


در حال حاضر سیاست های مهاجرتی و راه های مقابله با مهاجران غیر قانونی یکی از عمده ترین مباحث انتخاباتی در آمریکا به شمار می آید. جناح محافظه کار حزب جمهوریخواه و حامیان جنبش تی پارتی قویا خواستار تشدید قوانین مهاجرتی و افزایش مجازات برای مهاجران غیر قانونی هستند. در صدر این افراد، دونالد ترامپ، میلیاردر آمریکایی قرار دارد که چندی پیش، مهاجران لاتین تبار را منحرفان جنسی و قاچاقچی خطاب کرد. وی اخیرا نیز خواستار اخراج مهاجران غیر قانونی و احداث دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک شده است .


البته این دیدگاه های افراطی مورد تائید تمامی نامزدهای جمهوریخواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست. به عنوان مثال، جب بوش که همسری مکزیکی تبار دارد، ترامپ را به نفرت پراکنی و اختلاف افکنی نژادی متهم کرده است. در میان نامزدهای حزب دموکرات نیز همگی مخالف برخوردهای تند و خشن با موضوع مهاجرت به آمریکا هستند.


فارغ از جدال های انتخاباتی با هدف کسب هر چه بیشتر آرای شهروندان آمریکایی، اقتصاد آمریکا به شکل کتمان ناپذیری به وجود مهاجران غیر قانونی بستگی دارد. در این کشور بیش از 11 میلیون مهاجر غیر قانونی زندگی می کنند که اغلب مشاغل پست و پرخطر را در اختیار دارند. اخراج این افراد، آمریکا را برای تامین کارگر در زمینه این مشاغل با دشواری مواجه خواهد کرد. ضمن این که اغلب کارفرمایان آمریکایی، به مهاجران غیرقانونی حقوق کافی نمی دهند و آنان را بیمه نمی کنند.

در حالی که در غیاب این افراد، هزینه تولید به دلیل افزایش حقوق ها و پرداخت بیمه برای کارگران قانونی بالاخواهد رفت و با افزایش هزینه تمام شده تولید موجب تورم و کاهش تقاضا در جامعه آمریکا خواهد شد. از سوی دیگر، شناسایی، بازداشت و اخراج بیش از 11 میلیون مهاجر غیر قانونی، به تشکیلات بسیار بزرگ و بودجه هنگفت نیاز دارد و جامعه آمریکا را به جامعه ای پلیسی بدل خواهد کرد. ضمن اینکه اقوام بسیاری از این مهاجران غیر قانونی، شهروند آمریکا هستند و این گروه در برابر اخراج خانواده ها به شدت مقاومت خواهند کرد.


این در حالی است که تجربه دیوار برلین، حفاظت شده ترین دیوار امنیتی ساخت دست بشر نیز نشان داد، سیاست دیوار کشی سرانجام محکوم به شکست خواهد بود. آمریکا و مکزیک بیش از سه هزار کیلومتر مرز مشترک دارند و احداث دیوار امنیتی غیر قابل نفوذ، در این وسعت، تقریبا ناممکن به نظر می رسد. به هر حال، تا زمانی که در داخل آمریکا به کار مهاجران غیر قانونی نیاز است و در آن سوی مرزها، انگیزه برای مهاجرت غیر قانونی به آمریکا وجود دارد، این کشور با پدیده مهاجرت های غیر قانونی دست و پنجه نرم خواهد کرد.118/110 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید