جمعه, 03 مهر 1394 11:02

توصیه پاپ به سیاستمداران آمریکایی برای رعایت اخلاق

توصیه پاپ به سیاستمداران آمریکایی برای رعایت اخلاق

امیرعلی ابوالفتح- پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک جهان ، دولتمردان و سیاستمداران آمریکایی را به رعایت اخلاق دعوت کرد.

 

وی که به عنوان نخستین رهبر کاتولیک های جهان در کنگره آمریکا سخنرانی می کرد ، با اشاره به نقش دولت آمریکا در جهان به عنوان ابرقدرت ، از دولتمردان این کشور خواست اخلاق و معنویات را سر لوحه اقدامات خود قرار دهند و مسئولانه رفتار کنند. وی همچنین به موضوع مهاجرت اشاره کرد و گفت ، نباید به مهاجران با چشم افرادی خارجی نگریست چرا که بیشتر مردم آمریکا ریشه خارجی دارند و از نوادگان مهاجرانی به شمار می آیند که در طول سال های متمادی به این کشور مهاجرت کرده اند.

اولین سخنرانی یک پاپ در کنگره آمریکا رویدادی منحصر به فرد در روابط آمریکای عمدتا پروتستان مذهب با واتیکان به عنوان قطب جهان کاتولیک به شمار می آید . با این حال ، تاکید پاپ فرانسیس بر اخلاق و معنویت حکایت از ناخرسندی رهبر کاتولیک های جهان از عملکرد آمریکا دارد . برای سالیان متوالی بویژه در دوران جنگ سرد ، آمریکا از دید مقامات ارشد واتیکان و کلیسای کاتولیک ، دژ مستحکم در برابر الحاد کمونیستی به شمار می آمد . به همین دلیل نیز واتیکان عمدتا نقش مشروعیت بخشیدن به سیاست های تهاجمی را بازی می کرد تا جایی که یکی از دلایل فروپاشی بلوک شرق و گسترش نظام سیاسی غربگرا به کشورهای تحت سلطه اتحاد شوروی در شرق اروپا ، تلاش های ژان پل دوم ، پاپ اسبق و لهستانی تبار عنوان شده است .

با این حال ، حداقل در یک دهه گذشته آمریکا در عرصه مسایل سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی به گونه ای عمل کرده است که انتقاد رییس دولت واتیکان را نیر برانگیخته است . البته پاپ فرانسیس به عنوان پاپی چپگرا و حامی فقرا و ضعفا شناخته می شود که به لحاظ فکری و اندیشه ای در برابر سرمایه داری طمع ورز و جنگ سالار قرار می گیرد . جنگ عراق و بحران اقتصادی سال 2008 نشان داد که بی توجهی به اخلاق و معنویت در آمریکا تا چه اندازه می تواند برای بشریت خطرناک باشد . آمریکا بعد از فروپاشی جهان کمونیست ، خود را بی رقیب قلمداد می کرد که می تواند هر چه صلاح بداند ، انجام دهد . به همین دلیل نیز آمریکا بدون توجه به مخالفت های جهانی از جمله ناخرسندی رهبر وقت واتیکان ، در سال 2003 به عراق لشگر کشی کرد و حوادثی خونین بعدی را در خاورمیانه رقم زد .

در عین حال ، به موازات بی اخلاقی دولتمردان آمریکایی در آنچه جنگ علیه ترور می خواندند ، سرمایه داران بزرگ این کشور نیز با بی توجهی به اخلاق و معنویت ، جهان را گرفتار بحران وسیع و فراگیر اقتصادی کردند .
بنابراین دور از انتظار نبود که پاپ فرانسیس در نخستین حضور یک رهبر کلیسای کاتولیک در نشست کنگره آمریکا ، بر رعایت اخلاق و انسانیت تاکید کند . هر چند که هنوز نشانه هایی از تغییر رویکرد واتیکان در قبال سیاست های دولت آمریکا به چشم نمی خورد . ضمن اینکه فساد عمیق اخلاقی و مالی مقامات ارشد کلیسای کاتولیک ، بویژه موضوع رسوایی جنسی کشیش ها نشان داد که اخلاق و معنویت نیز زیر مجموعه تحت فرمان پاپ فرانسیس تا چه اندازه تضیف شده است .

 

110/110

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید