یکشنبه, 27 دی 1394 14:01

خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تمرکز بر اقلیت ها(1)

خشونت پلیس در جامعه آمریکا با تمرکز بر اقلیت ها(1)

سید رضا میر طاهر- ایالات متحده آمریکا طبق آمار سال 2015 میلادی دارای جمعیتی بیش از 326 میلیون نفر است که بخش عمده آن را سفید پوستان تشکیل داده و بقیه را انواع اقلیتها تشکیل می دهند.

 

نکته قابل توجه اینکه به تدریج درصد جمعیت سفیدپوست این کشور رو به کاهش است. طبق پیش بینی های اداره آمار آمریکا، بر اساس میزان مرگ و میر و نیز زاد و ولد جمعیتی در میان سفیدپوستان و سایر اقلیت های این کشور، تا سال2020 میلادی، 3 /61 درصد از جمعیت آمریکا را سفیدپوستان و 7 /38درصد از جمعیت را اقلیت ها تشکیل می دهند.

این درحالی است که چرخش جمعیت ایالات متحده از سفید پوست به جمعیت رنگین پوست در سال 2050 میلادی صورت خواهد گرفت و 1 /50درصد از جمعیت را اقلیت های رنگین پوست عمدتاً از نژاد آفریقایی-آمریکایی و اسپانیایی-آمریکایی تشکیل خواهد داد. بدین ترتیب در این سال، اقلیت ها در آمریکا، به مرور تبدیل به اکثریت جمعیتی می شوند و با توجه به نرخ پایین زاد و ولد در میان سفیدپوستان، آنان در اقلیت جمعیت آمریکا قرار خواهند گرفت. البته این نوعی پیش بینی است که با با توجه به آمارهای کنونی جمعیت شناسی در آمریکا استنباط می شود و در هر حال، اهمیت روزافزون اقلیتهای غیرسفیدپوست را در آینده آمریکا نشان می دهد.

اقلیت های دینی و نژادی بیشتر از سایر شهروندان آمریکایی در معرض خشونت، زورگیری، آزار و اذیت قرار می گیرند. بسیاری از سفیدپوستان آمریکایی، از مأموران پلیس گرفته تا دولتمردان، شهروندان معمولی و حتی برخی از دانش آموزان مدارس، هر یک به طریقی رنگین پوستان و اقلیت های دینی را مورد آزار قرار می دهند. در صورتی که خصوصیات ظاهری یک فرد از رنگ پوست گرفته تا آرایش موها و نوع پوشش و لباسش آشکار کننده اعتقاد وی به مذهب یا قومیتی خاص باشد، احتمال قرار گرفتن وی در معرض خشونت به مراتب بیشتر می شود.

خشونت قومی و نژادی حاکم بر آمریکا را تقریباً در هر محیطی یعنی در خیابان ها، در سینما، در ادارات دولتی و خصوصی، در زندان ها و حتی در مدارس می توان مشاهده کرد.خشونتی که علیه اقلیت ها در جامعه آمریکا توسط پلیس اعمال می شود، سابقه در نژادپرستی ریشه داری دارد که از دیرباز در ایالات متحده آمریکا، حکمفرما بوده است. با این حال در سال های اخیر (2014-2015 میلادی)، تنش ها در جامعه آمریکا بر سر رفتار خشونت آمیز و بیرحمی نیروهای پلیس و نیز در جریان قتل یک نوجوان سیاه پوست آمریکایی به دست افسر پلیس سفید پوست در حادثه فرگوسن هرچه بیشتر شدت یافته است.

از آنجا که این اقلیت ها، طیف گسترده ای از نژادها و قومیت های بشری، از سیاه پوستان گرفته تا سرخ پوستان، زردپوستان، مردمان آمریکای لاتین و همچنین مسلمانان را در برمی گیرد، مسئله خشونت پلیس در آمریکا، در سطحی بین المللی نگریسته شده و از نگرانی های همه سازمان های بین المللی و نیز سایر کشورها به شمار می آید و از مقولات مهمی است که باید به طور ویژه از جنبه های مختلف به آن پرداخته شود.

آمریکا توسط مهاجران اروپایی و به ویژه انگلیسی، پی ریزی شد و از طریق سیستم برده داری، خرید و فروش بردگان و پیشبرد کارها توسط بردگان، به سرعت پیشرفت کرد. نقش چهار گروه اقلیتی، سیاهان به عنوان برده و کارگران سخت کوش مزارع و دیگر بخش های آمریکا؛ سرخ پوستان، به عنوان ساکنان اولیه این قاره؛ مردمان فقیر اما پرتلاش آمریکای لاتین که در طی سدۀ گذشته از راههای مختلف چه به صورت قانونی و چه به طور غیرقانونی به ایالات متحده سر ریز شدند و نیز اقلیت زردپوست آسیایی و اقلیت لاتینو که به دلیل دستمزد کم و دقت و سرعت بالای آنان، در صنایع مختلف آمریکا به کار مشغول شدند، در سراسر تاریخ آمریکا مشهود و غیرقابل انکار است. به چهار اقلیت ذکر شده در بالا، که اقلیت های رنگین پوست آمریکایی است، باید اقلیت پنجمی و ششمی را اضافه نمود و آن اقلیت مسلمان و اقلیت یهودی ضد صهیونیسم است.

سفیدپوستان اروپایی، پیشرفت و مدرنیته کنونی در آمریکا را به طور وسیعی، مدیون حضور این چهار اقلیت رنگین پوست در کنار خود هستند. با این حال اقتصاد سرمایه داری آمریکا که در عین حال اقتصادی به اصطلاح لیبرال است، امکان پیشرفت معیشتی در سطح کلان برای این گروههای اقلیتی را فراهم ننمود و حتی به سرکوب آنان از طرق مختلف پرداخت. در عین حال بیشترین میزان فقر در بین اقلیتهای رنگین پوست ، سرخ پوست و لاتینو وجود دارد.طعم فقر را اقلیت هایی تجربه می نمایند که از دیرباز مورد تبعیض نژادی قرار گرفته اند و فقر و جرم، زندان رفتن و در نتیجه خشونت پلیس علیه آنان رابطه ای دو سویه و به هم گره خورده است.

در مورد سیاهان باید گفت، آفریقایی-آمریکاییهای این سرزمین، در سالهای اولیه سکونت اروپاییان در آمریکا، به دلیل کمبود نیروی کار، به اجبار از آفریقا به آمریکا آورده شدند و به عنوان برده خرید و فروش می شدند؛ پس از مبارزات طولانی و کشتارهای فراوان آنها، در دهۀ 1960 میلادی، سیاهان توانستند تغییراتی را در قوانین مدنی آمریکا به وجود آوردند و اندکی از نژادپرستی عمیقی که از همان دوران برده داری، به طور ریشه ای در جامعه آمریکا علیه آنان وجود داشت، کاسته شود.

با این حال این نژادپرستی، ریشۀ عمیقی در آمریکا داشته و در لایه های مختلف جامعه آمریکا، نهادینه شده است. در حقیقت، تفکر ریشه ای که در جامعه آمریکا نسبت به سیاهان وجود دارد، مانع از برداشته شدن نقاب سیاه نژادپرستی نسبت به آنان توسط سفیدپوستان می شود. این امر موجب گردیده است تا بدبینی نسبت به آنان وجود داشته باشد. تبعیض هدفمند علیه سیاهپوستان در آمریکا به وسیله پلیس و دستگاه قضایی این کشور و سرکوب اعتراضات مردم، نشان بارزی از نقض حقوق بشر و رنگین پوستان در آمریکاست که سالانه اقدام به انتشار گزارشات متعددی از نقض حقوق بشر در کشورها و دولت های مستقل می کند. به علت سیاست های تبعیض آمیز، سیاه پوستان آمریکا، در حالی که حدود 12 درصد جمعیت این کشور را تشکیل داده اند، 50 درصد از مجرمان آمریکا هستند.

سرخ پوستان، ساکنان اصلی و اولیه آمریکا بوده اند که توسط مهاجران اروپایی و به ویژه بریتانیایی، مورد تجاوز قرار گرفتند و از سرزمین هایشان که بیشتر در مناطق شمال شرقی آمریکا بود، بیرون رانده شدند و به مناطق جنوب و جنوب غرب تبعید شدند. رفتار پلیس در این شهرها با سرخ پوستان به صورت سیستماتیک و از دیرباز، همراه با خشونت بوده است. این خشونت ها همچنین، دستمایه بسیاری از فیلم های هالیوود و تولیدات تلویزیونی آمریکا و حتی کانادا قرار گرفته است. در سوی دیگر خشونت پلیس آمریکا علیه اقلیت ها، اقلیت آمریکای لاتین (لاتینوها) و زردپوستان ساکن آمریکا هستند. در این زمینه باید توجه داشت که، سیاست جذب مهاجر در آمریکا بیشتر از کشورهای نیروی کار ارزان همچون کشورهای آسیایی است.

این در حالی است که آمریکایی ها نمی توانند جلوی ورود خیل عظیم مهاجران کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی لاتین تبار را بگیرند. فقر این مهاجران باعث شده است که آنان در آمریکا در شغلهایی پست و با دستمزدهایی بسیار ناچیز به بیگاری گرفته شوند و در نتیجه آمار فقر و بزه در میان آنان همواره در حال افزایش است ورود غیرقانونی و افزایش جرم در میان این گروه اقلیت نیز موجب شده است تا پلیس آمریکا همواره نسبت به لاتین تبارها، نگاهی نژادپرستانه و تدابیر خشونت آمیز را اتخاذ نماید. در قرن بیست میلادی، مهاجران زیادی از سراسر دنیا به آمریکا سرازیر شدند که در میان آنان مهاجران زردپوست از مناطق شرقی آسیا دیده می شدند. عده زیادی از این مهاجران، زنان چینی، تایلندی و ویتنامی بودند که به عنوان برده جنسی به آمریکا آمدند.

در سوی دیگر تبعیض علیه اقلیت ها، یهودیان غیر صهیونیست آمریکا، هستند که از مقامات دینی و خاخام های یهودی به شمار می آیند، ولی به دلیل مخالفت با رژیم صهیونیستی، در میان آمریکاییان مورد تبعیض قرار می گیرند. از ابتدای تاسیس رژیم صهیونیستی، این یهودیان در آمریکا حضور داشته اند و حتی برخی از آنان، به دلیل مخالفت با رژیم صهیونیستی به آمریکا مهاجرت نمودند. یهودیان مخالف صهیونیسم، یکی از اقلیت¬های آمریکا هستند که به نظر می رسد سانسور رسانه ای درباره آنان، حتی از سایر اقلیت های آمریکا نیز شدیدتر باشد، چراکه، دسترسی به اطلاعات آنان و خشونت های پلیس نسبت به آنان به راحتی میسّر نیست.

دیگر اقلیتی که در آمریکا مورد تبعیض قرار گرفته وگرفتار خشونت نژاد پرستان و نیز پلیس آمریکا هستند ، مسلمانان آمریکایی اند که در سال های اخیر با هر حادثه ای که منجر به تهدید منافع آمریکا در داخل و یا خارج از این کشور شده است، انگشت اتهام به سوی آنها دراز شده و خشونت های دولتی و غیر دولتی به هر نحوی علیه آنان اعمال می گردد. این خشونت ها در زمان وقوع حوادثی همچون ظهور القاعده ، طالبان، داعش و اقدامات تروریستی آنها در حوادثی نظیر یازده سپتامبر یا حملات 13 نوامبر 2015 در پاریس ، به شدت افزایش می یابد و بی آنکه اخبار آن در رسانه ها منتشر شود، به گونه ای زیرپوستی در میان پلیس و حتی مردم آمریکا گسترش می یابد. مسلمانان، در شهرهای مختلف امریکا، پس از حادثه تروریستی13 نوامبر پاریس و حادثه 2 دسامبر سن برناردینوی ایالت کالیفرنیا اقدامات گسترده ای را با هدف معرفی واقعی دین مبین اسلام انجام داده اند.

در آمریکا بنا به نظرسنجیها، سفیدپوستان نظر مساعدی نسبت به پلیس و حتی رفتار خشونت آمیز پلیس دارند. آنان حتی معتقدند که پلیس باید بر شدت سختگیریهای خود نسبت به مجرمان بیفزاید. در این رابطه باید به نظرسنجی سال 2000 میلادی اشاره نمود که بر طبق آن، سفیدپوستان معتقدند که 48 درصد سیاه پوستان ذاتاً مجرم هستند. به همین دلیل نیز آنان هرگونه انتقاد از خشونت های پلیس را مخالف با منافع ملی آمریکا می دانند. در مقابل آفریقایی آمریکایی ها و اسپانیایی تبارهای آمریکا، به خشونت پلیس بیشتر به چشم سلطه طبقاتی سفیدپوستان بر آمریکا می نگرند و به همین دلیل نیز با هر اتفاقی که منجر به قتل یکی از هم نژادی هاشان می شود، به سرعت و به شدت واکنش نشان می دهند.

از ژانویه تا سپتامبر سال 2015 بیش از 600 نفر در سراسر ایالات متحده، به ضرب گلوله پلیس جان خود را از دست داده اند. فقط در اوت 2015 میلادی 85 نفر توسط نیروهای پلیس آمریکا کشته شدند که 24 نفر از این قربانیان سیاه پوست و در زمان قتل غیرمسلح بوده ‌اند. افزایش فزاینده خشونت پلیس و کشته شدن مردم بیگناه به ویژه سیاه پوستان و توجه دو چندان به این موضوع باعث شده است که دولت آمریکا در مورد میزان قربانیان خشونت مسلحانه پلیس شفاف نباشند.بر اساس اسناد و مدارک تاریخی از نوع رفتار ماموران پلیس در آمریکا، چنین بر می آید که خشونت اعمال شده از سوی پلیس موضوع جدیدی نیست و همواره برخی از ماموران تامین امنیت در این کشور، رفتار خشن و خارج از ضوابط داشته اند. با این حال با گسترش ابزار و ادوات ضبط تصاویر، بویژه با استفاده روز افزون از تلفن های همراه دوربین دار، امکان مطلع شدن افکار عمومی از چنین رفتارهایی بیش از گذشته مهیا شده است.112/112

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید