سید رضا میر طاهر- از سالهای 1960 تا کنون، در آمریکا، هر ساله تعداد نیروهای پلیس افزایش یافته است، در بعضی از این سالها افزایش تعداد پلیس ها کمتر و در برخی دیگر محسوس و قابل توجه بوده است.

جمشید امین زاده- جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتی سخت و پر فراز و نشیب در باره موضوع هسته ای با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان ( 5+1 )؛ پس از نزدیک به دوسال به توافقی مهم و تاریخی دست یافت.

براساس این توافق حقوق هسته ای ایران از جمله در بحث غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شد و در ازای اقدامات داوطلبانه اعتماد ساز از سوی ایران تحریم های هسته ای علیه ایران لغو شد . این تلاش دیپلماتیک سرانجام تحت عنوان برنامه جامع مشترک اقدام /برجام / به نتیجه رسید .
برجام از 16 ژانویه 2016پس از طی مقدماتی بطور کامل وارد مرحله اجرا شد ، اما این توافق چه دستاوردهایی دارد ؟

«برجام» نوع جدیدی از مناسبات میان ایران و ایالات متحده را به‌وجود آورده است. دو طرف بر سر یکی از حساس‌ترین موضوعات امنیت جهانی؛ یعنی فعالیت‌های هسته‌ای- چه صلح‌آمیز و چه غیرصلح‌آمیز- به توافق رسیدند.

 

نمر باقر النمر (متولد ۱۹۵۹ عوامیه - ۲ ژانویه ۲۰۱۶) یک مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم و در ۲ ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد. اعدام وی سبب واکنش گسترده منفی در منطقه و سازمان‌های مستقل بین‌المللی شد.

سید رضا میر طاهر- ایالات متحده آمریکا طبق آمار سال 2015 میلادی دارای جمعیتی بیش از 326 میلیون نفر است که بخش عمده آن را سفید پوستان تشکیل داده و بقیه را انواع اقلیتها تشکیل می دهند.

سید رضی عمادی- عربستان سعودی از روز 26 مارس 2015 به ظاهر با مشارکت 9 کشور دیگر اما در عمل صرفا با همراهی امارات و قطر، حمله به فقیرترین کشور عربی یعنی یمن را آغاز کرد. 26 ژانویه 2016 ، دهمین ماه این حمله نیز پایان می یابد.

آتوسا دینیاریان- از دید برخی ناظران ؛ورود نظامی روسیه در عرصه تحولات میدانی سوریه که نخستین باردر مرزهای جغرافیایی خارج ازاتحاد جماهیر شوروی صورت می گیرد را بایدبه عنوان یکی از حلقه های نقش آفرینی نظامی مورد نظر ولادیمیر پوتین دانست که طی 15 سال گذشته به شکل های مختلف به اجرا درآمده است.

آتوسا دینیاریان- مجموعه از عوامل درونی و بیرونی موجب ورود نظامی روسیه در سوریه شده است که برخی از آنها عبارتند از: آزمون عملی میزان کارایی تجهیزات نظامی ارتش روسیه، مدیریت یک جنگ پیشگیرانه در قفقاز شمالی،نمایش قدرت نظامی و بازگشت قدرتمند روسیه به عرصه تحولات بین المللی، حفظ پایگاه نظامی طرطوس، تقویت موقعیت ارتش سوریه ، اعمال فشار علیه اروپا و آمریکا در بحران اوکراین و مقابله عملی با سیاست های ترکیه و عربستان سعودی.

جمشيد امين زاده - بحران دیپلماتیک بین ایران و عربستان وارد دومین هفته خود شده است . ادامه این رفتار غیر متعارف ، وزیر خارجه ایران را ناگزیر از ارسال نامه ای به سازمان ملل کرد.

آتوسا دینیاریان- از آغاز بحران سوریه در ژانویه 2011 میلادی، فدراسیون روسیه از معدود قدرت هایی است که از نظام سیاسی سوریه دفاع کرده است.

صفحه1 از83