چاپ

بسوی انتخابات/ بیانیه روحانی درباره حقوق اقوام: تدریس زبان مادری عملی می شود13:35 | 13\03\1392
دکترحسن روحانی در بیانیه ای درباره رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و نیز ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان وعده داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از آفتاب، پایگاه اطلاع رسانی دکتر حسن روحانی بیانیه شماره 3 خود را منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران؛ برادران و خواهران گرانقدر
باسلام و احترام

کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:

1: تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... دردولت تدبیر وامید به منظور رفع تبعیض.

2: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3: انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

4: تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل 15 قانون اساسی.

5: تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی .

6: رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان.

7: انجام مطالعات علمی و تدوین برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت در بخش‌های زیر بنایی، عمرانی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مناطق محروم و مرزی به‌ویژه استان‌های درگیر در جنگ تحمیلی با اختصاص بودجه‌های جهشی به‌منظور جبران عقب ماندگی‌ها.

8: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن.

9: تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق.

10: واگذاری مسئوولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم به یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق بندهای نه گانه فوق.

خدمتگزار شما
دکتر حسن روحانی
کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری

110
تعداد بازدید کنندگان خبر: 329 نفر
Live Brodcast پخش زنده پرس tv پخش زنده العالم

تازه ترین مطالب

نظرسنجی

با گذشت یکسال از آغاز بکار دولت یازدهم، مهمترین دستاورد کابینه دکتر روحانی در کدام زمینه است؟

مقالات

اوکراین در برزخ شرق و غرب

سیدرضا میرطاهر - اوکراین در ماههای اخیر با اوضاع وخیمی مواجه است . در واقع این کشور صحنه رویارویی ژئو پولیتیکی روسیه و غرب است، جدالی که حداقل در مقطع کنونی پایانی بر آن متصور نیست.

برون مرزی

ایران؛ مرکز ثقل راهبرد نظامی آمريكا در منطقه

جمشيد امين زاده- در آوریل 2014 پیشنهادهای دولت اوباما بر مبنای اقدامات تخصصی و تدوینی پنتاگون تحت عنوان لایحه "اختیارات دفاع ملی 2015 امریکا" به مجلس نمایندگان ارائه شد و به تصویب این مجلس رسید.

برون مرزی

پديده نسل كشی در جهان امروز ( جنگ غزه بهانه‌ای برای نسل کشی فلسطینی‌ها )

نسرين خويی-نگرانی صهیونیست‌ها از آشتی ملی در فلسطین سبب شد آنها به دنبال بهانه‌ای برای انتقام باشند .

برون مرزی

پديده نسل كشی در جهان امروز (نسل کشی مسلمانان در بوسنی هرزگوین)

نسرین خویی- فاجعه نسل‌کشی در اروپا بعد از جنگ جهانی دوم یعنی نسل کشی مسلمانان در بوسنی هرزگوین بزرگ‌ترین است.

برون مرزی

بحران آوارگان در جهان عرب

سیدرضی عمادی- سازمان ملل متحد در گزارشی که جولای 2014 منتشر کرد شمار آوارگان جهان در پایان سال 2013 را بیش از 51 میلیون و 200 هزار نفر اعلام کرد.

برون مرزی

پديده نسل كشی در جهان امروز ( آغاز نسل کشی در رواندا )

نسرين خويی-روآندا کشوری محصور در خشکی در جنوب شرقی آفریقا است . در سال 1918، بلژیک کنترل روآندا را در دست گرفت . در سال 1933 بلژیک سرشماری اجباری روآندا را برگزار و برای تمامی مردم این کشور کارت شناسایی صادر کرد. کارت‌هایی که در آن افراد به سه نژاد هوتو، توتسی و توا تقسیم‌بندی شدند.

برون مرزی