چاپ

بسوی انتخابات/ بیانیه روحانی درباره حقوق اقوام: تدریس زبان مادری عملی می شود13:35 | 13\03\1392
دکترحسن روحانی در بیانیه ای درباره رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و نیز ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان وعده داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از آفتاب، پایگاه اطلاع رسانی دکتر حسن روحانی بیانیه شماره 3 خود را منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران؛ برادران و خواهران گرانقدر
باسلام و احترام

کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:

1: تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... دردولت تدبیر وامید به منظور رفع تبعیض.

2: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3: انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

4: تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل 15 قانون اساسی.

5: تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی .

6: رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان.

7: انجام مطالعات علمی و تدوین برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت در بخش‌های زیر بنایی، عمرانی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مناطق محروم و مرزی به‌ویژه استان‌های درگیر در جنگ تحمیلی با اختصاص بودجه‌های جهشی به‌منظور جبران عقب ماندگی‌ها.

8: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن.

9: تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق.

10: واگذاری مسئوولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم به یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق بندهای نه گانه فوق.

خدمتگزار شما
دکتر حسن روحانی
کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری

110
تعداد بازدید کنندگان خبر: 250 نفر
Live Brodcast پخش زنده پرس tv پخش زنده العالم

تازه ترین مطالب

نظرسنجی

مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران در کدام عرصه بوده است؟

مقالات

ارتش؛ مدافع مقتدر امنيت و تماميت ارضي ايران

جمشید امین زاده- بیست و نهم فروردین در مناسبتهای ملی ایران روز ارتش نامگذاری شده است. این روز فرصتی برای تقدیر از رشادت ها و جانفشانی های نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران است که درسال های دفاع مقدس ، محکم و استوار ، در مقابل تجاوز دشمن ایستادند و در کنار دیگر نیروهای مدافع انقلاب اسلامی ؛ پاسخی دندان شکن به دشمنان ملت ایران دادند .

برون مرزی

جنجال امریکا بر سر صدور ویزا برای سفیر جدید ایران در سازمان ملل

جمشید امین زاده- انتخاب «حمید ابوطالبی» برای تصدی سمت نمایندگی جدید جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل در نیویورک؛ این روزها دستمایه خبرسازی جمعی از مقامات امریکایی قرار گرفته است.

برون مرزی

افغانستان در مسیر دموکراسی

مجید وقاری- مردم افغانستان با شرکت گسترده در سومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای استانی این کشور ، شگفتی ساز شدند و نشان دادند به سطحی از رشد و بلوغ سیاسی رسیده اند که می توانند علیرغم تهدیدهای دشمانان ، برای ساختن افغانستانی آباد و آزاد ، از جان خود نیز بگذرند .

برون مرزی

علل تداوم بحران در بحرین و پیامدهای آن

سیدرضی عمادی- بحرین همانند اغلب حکومت های عربی از سال 2011 تاکنون شاهد وقوع اعتراض های ضد حکومتی است. اعتراض ها در بحرین همانند همه کشورهای عربی ناشی از تسلط یک خاندان بر قدرت است.

برون مرزی

روز ملی فناوری هسته ای، نقطه عطف در مسير پيشرفت ايران

جمشید امین زاده- نهم آوریل سال 2007 ، مصادف با 20 فروردین 1386 ؛یادآور یک روز تاریخی برای ملت ایران است؛ روزی که در تقویم مناسبت های ایران به عنوان نماد عزم ملت ایران برای پیشرفت در عرصه دانش هسته ای صلح آمیز به ثبت رسید.

برون مرزی

امنیت هسته ای، از وعده تا عمل

سیدرضا میرطاهر- سومین نشست امنیت هسته ای بمدت دو روز از دوشنبه 24 مارس در لاهه هلند برگزار شد. قبل از برگزاری این نشست، مقامات برگزارکننده اعلام کردند حدود 53 نفر از رهبران جهان در این اجلاس شرکت خواهند کرد که از جمله آنها می توان به روسای جمهور چین و امریکا اشاره کرد.

برون مرزی