چاپ

بسوی انتخابات/ بیانیه روحانی درباره حقوق اقوام: تدریس زبان مادری عملی می شود13:35 | 13\03\1392
دکترحسن روحانی در بیانیه ای درباره رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و نیز ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان وعده داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از آفتاب، پایگاه اطلاع رسانی دکتر حسن روحانی بیانیه شماره 3 خود را منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران؛ برادران و خواهران گرانقدر
باسلام و احترام

کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:

1: تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... دردولت تدبیر وامید به منظور رفع تبعیض.

2: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3: انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

4: تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل 15 قانون اساسی.

5: تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی .

6: رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان.

7: انجام مطالعات علمی و تدوین برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت در بخش‌های زیر بنایی، عمرانی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مناطق محروم و مرزی به‌ویژه استان‌های درگیر در جنگ تحمیلی با اختصاص بودجه‌های جهشی به‌منظور جبران عقب ماندگی‌ها.

8: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن.

9: تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق.

10: واگذاری مسئوولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم به یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق بندهای نه گانه فوق.

خدمتگزار شما
دکتر حسن روحانی
کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری

110
تعداد بازدید کنندگان خبر: 346 نفر
Live Brodcast پخش زنده پرس tv پخش زنده العالم

تازه ترین مطالب

نظرسنجی

هدف امریکا از تشکیل ائتلاف ضدداعش چیست؟

مقالات

دومین سفر رئيس جمهوري اسلامي ایران به نيويورك در کانون توجه رسانه های خارجی

جمشید امین زاده- دومین سفر رییس جمهوری و هیات همراه به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به همزمانی مذاکرات هسته ای و شرایط منطقه ای بویژه بحث مبارزه با داعش ، بار دیگر ایران را در کانون توجه رسانه های خارجی و محور تحلیل های متعدد و متنوع قرار داد.

برون مرزی

چهارمين نشست سران خزر در آستاراخان روسیه

محمد علی طالبی- شهر بندری آستاراخان در شمال غربی دریای خزر و جنوب روسیه روز دوشنبه ( 29 سپتامبر، 7 مهر) میزبان چهارمین نشست سران خزر با حضور روسای جمهوری ایران ، روسیه ، جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان و قزاقستان است .

برون مرزی

هشت سال دفاع مقدس: جايگاه اقتدار دفاعي ايران در معادلات امنيتي منطقه

جمشید امین زاده- ایران اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توطئه‌های گوناگونی روبرو شد؛اما در میان این توطئه ها ، تحمیل جنگ ، فصل ویژه ای بود که از زوایای مختلف جای تعمق دارد .

برون مرزی

راه دشوار افغانستان به سمت دموکراسی

مجید وقاری- سرانجام پس از حدود 5 ماه رایزنیهای سیاسی، دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، یعنی اشرف غنی احمد زی و عبداله عبداله در مورد تشکیل دولت وحدت ملی و تقسیم قدرت به توافق رسیدند.

برون مرزی

محیط زیست و جهان امروز؛ آثار باران‌های اسیدی بر محیط زیست

نسرین خویی- یکی از پیامدهای فاجعه‌آمیز فعالیت‌های انسانی بر محیط زیست، پدیده باران‌های اسیدی است که مرزهای جغرافیایی را پشت سر گذاشته و به تخریب محیط می‌پردازد.

برون مرزی

محیط زیست و جهان امروز؛ گازهای گلخانه‌ای از عوامل تخریب محیط زیست

نسرین خویی- مشکل آلودگی محیط زیست امروز جهان، مشکل تنها یک کشور خاص نیست، بلکه مشکل کل جهان است که مسائل مختلفی را دربرمی‌گیرد. از جمله این مشکلات می‌توان به آلودگی هوا و گرم شدن کره زمین اشاره کرد.

برون مرزی