چاپ

بسوی انتخابات/ بیانیه روحانی درباره حقوق اقوام: تدریس زبان مادری عملی می شود13:35 | 13\03\1392
دکترحسن روحانی در بیانیه ای درباره رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و نیز ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان وعده داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از آفتاب، پایگاه اطلاع رسانی دکتر حسن روحانی بیانیه شماره 3 خود را منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران؛ برادران و خواهران گرانقدر
باسلام و احترام

کشور عزیز ما، ایران، بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها ،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون است. اکنون که انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری دوره یازدهم، این فرصت تاریخی را فراهم کرده است؛ اینجانب متعهد و مصمم هستم درصورت کسب رأی اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه زیر، بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را که از مهمترین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست، از شعار به عمل درآورم تا شاهد ایرانی آزاد و آباد، با مشارکت ایرانیان باشیم:

1: تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢ و... دردولت تدبیر وامید به منظور رفع تبعیض.

2: مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور و اجرای اصل شایسته‌سالاری در همه سطوح سیاسی-اداری به گونه‌ای که تمامی شهروندان و هم‌میهنان در شرایط یکسان امکان مشارکت و تصدی در کلیه سطوح تا عضویت کابینه را داشته باشند.

3: انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور و حمایت تقویت و تفویض اختیار و واگذاری امور اجرایی محلی و منطقه‌ای به آنان در قالب سیاست‌های عمومی دولت.

4: تدریس زبان مادری ایرانیان (کردی، آذری، عربی و...) بطور رسمی در سطوح مدارس و دانشگاه‌ها دراجرای کامل اصل 15 قانون اساسی.

5: تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان به‌منظور حفظ و نگهداشت این میراث کهن ایرانی .

6: رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان.

7: انجام مطالعات علمی و تدوین برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت در بخش‌های زیر بنایی، عمرانی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مناطق محروم و مرزی به‌ویژه استان‌های درگیر در جنگ تحمیلی با اختصاص بودجه‌های جهشی به‌منظور جبران عقب ماندگی‌ها.

8: رفع تبعیضات ناروا در همه ابعاد و اشکال آن.

9: تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و تبدیل ساختار و روش‌های سیاسی-امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، به‌منظور استفاده بهینه از منابع بکر و سرشار مادی و انسانی این مناطق.

10: واگذاری مسئوولیت برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم به یکی از معاونین رئیس جمهور برای تحقق بندهای نه گانه فوق.

خدمتگزار شما
دکتر حسن روحانی
کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری

110
تعداد بازدید کنندگان خبر: 310 نفر
Live Brodcast پخش زنده پرس tv پخش زنده العالم

تازه ترین مطالب

نظرسنجی

دلیل اصلی بی پروایی رژیم صهیونیستی در تجاوز به غزه چیست؟

مقالات

پشت پرده جنگ های 50 سال اخیر( حمله نظامی آمریکا و متحدانش به افغانستان)

نسرین خویی - در آمریکا کمتر کسی هست که به یاد نداشته باشد، روز یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ چه حادثه ای رخ داده است ، اما در افغانستان در آن روز عده کمی از وقوع این حملات آگاه شدند و آن عده‌ هم که از این واقعه با خبر شده بودند، به هیچ وجه تصور نمی‌کردند که این حادثه به فاصله کوتاهی اوضاع کشور آنها را دگرگون خواهد کرد.

برون مرزی

پشت پرده جنگ های 50 سال اخیر (جنگ خلیج فارس)

نسرین خویی- پس از پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت از سوی ایران و پایان جنگ تحمیلی ، عراق‌ در شرایطی‌ به پایان جنگ‌ تجاوز کارانه هشت‌ ساله‌ رسید که‌ درگیر اوضاع‌ وخیم‌ اقتصادی‌ و بدهیهای سنگین خارجی‌ بود

برون مرزی

قدس و فلسطین در عزای غزه (ویژه روز جهانی قدس )

لعبت جوادی- 35 سال پیش، هنگامی که امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان، ماه روزه داری مسلمانان را به عنوان روز جهانی حمایت از قدس و فلسطین اعلام کرد، شاید کمتر کسی می توانست تصور کند که تراژدی قدس و فلسطین با عبور از قرن بیستم، با تجاربی دهشتناک از جنایات صهیونیستها به قرن بیست ویکم میلادی گام بگذارد.

برون مرزی

پشت پرده جنگ های 50 سال اخیر ( جنگ 6 ژوئن 1967 اعراب و اسرائیل )

نسرین خویی-بیش از نیم قرن است که جنگها و منازعات فراوانی بین اعراب و رژیم غاصب اسرائیل رخ داده است ، اما در این میان جنگ شش روزه ژوئن 1967 دارای اهمیت ویژه‌ای است.

برون مرزی

بریکس و مخالفت با هژمونی غرب

سید رضا میرطاهر- ششمین نشست سران کشورهای عضو بریکس BRICS (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) از روز سه شنبه 15 ژوئیه بمدت دو روز با هدف توسعه اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی برگزار شد.

برون مرزی

فرجام وين-6 / توافق نهايي يا توافق براي تمديد مذاكرات

جمشید امین زاده - مذاکره‌کنندگان هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک در دومین هفته از آخرین دور از مذاکرات ایران و گروه 1+5 وارد یک فاز مهم و کلیدی مذاکرات شده اند.

برون مرزی