چاپ

اعتراض سرخپوستان آمریکا و کانادا به خط لوله نفتی کی استون اکس ال8:53 | 03\01\1392
طرح ساخت خط لوله نفت کانادا و آمریکا موسوم به "کی استون اکس ال" XL Keystone زمینه جدیدی را برای اعتراضات به نقض حقوق بومیان سرخپوست در آمریکا و کانادا فراهم کرده است.
بە گزارش پایگاە اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، رهبران 10 گروه سرخپوستی در دو آمریکا و کانادا نسبت به پیامدهای ساخت این خط لوله هشدار دادند.

رهبران 10 گروه بومی کانادا و آمریکا در یک گردهمایی کم سابقه در اوتاوا پایتخت کانادا اعلام کردند که عمیقا نگران پیامدهای زیست محیطی ساخت خط لوله نفتی "کی استون اکس ال" و عبور آن از زمین ها و تخریب میراث سرخپوستان هستند.

فیلی لین از رهبران سرخپوست در داکوتای جنوبی در باره این گردهمایی گفت ، بومیان از سراسر آمریکا و کانادا گرد هم آمده اند تا با ساخت این خط لوله که میراث و زمین های مقدس آن ها را تهدید می کند، مخالفت کنند.

این رهبر سرخپوستان آمریکا هشدار داد، علاوه بر اقدام قانونی، به روش هایی که مناسب است، حتی روش های فیزیکی برای متوقف کردن این طرح دست خواهد زد.
خط لوله کی استون ایکس.ال قرار است نفت خام تولیدی کانادا را به جنوب آمریکا رسانده تا در پالایشگاهی در ایالت تگزاس تصفیه شود.

با توجه به آلودگی های بالای ناشی از تولید نفت خام ماسه ای در کانادا ، اتحادیه اروپا این نوع نفت خام را مخرب برای محیط زیست توصیف کرده است و بسیاری از طرفداران محیط زیست در آمریکا نیز به همین دلیل، با ساخت خط لوله کی استون ایکس.ال مخالف هستند .با اینهمه شرکت های نفتی در آمریکا که نفوذ گسترده در دولت و کنگره دارند، انتقادهای فعالان محیط زیست را رد کرده و مدعی هستند با ساخت این خط لوله ، 20 هزار شغل جدید در این کشور ایجاد خواهد شد.

دولت آمریکا که نگران از مخالفت های گسترده عمومی است، چندی پیش بررسی درخواست شرکت کانادایی " ترنس کانادا " برای صدور مجوز ساخت این خط لوله را به تأخیر انداخت و سبب نارضایی مقامات دولت کانادا شد. با این حال اخیرا دولت آمریکا اعلام کرده است که با انتخاب مسیری تازه در صدد نهایی کردن قرار داد ساخت این خط لوله بوده و بزودی در این باره تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

تصمیم گیری درباره این پروژه از آن جهت برای باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا دشوار است که باید میان وعده خود برای ایجاد فرصت های شغلی جدید در آمریکا و افزایش رشد اقتصادی کشور و نگرانی ها درباره مسائل محیط زیست، یکی را انتخاب کند. در واقع این تصمیم می تواند چشم انداز سیاست های چهار ساله آمریکا را مشخص کند.

شایان ذکر است که طرفداران طرح خط لوله کی استون از جمله لابی های نفتی و اتحادیه های کارگری ادعا می کنند که احداث این خط لوله می تواند فرصت های شغلی جدیدی ایجاد کند و به آمریکا در بهبود امنیت در تامین منابع انرژی کمک کند. این ادعاها به وسیله مخالفان و همچنین بررسی های جدید دولت آمریکا به زیر سوال رفته است.

موافقان این طرح اما به یک فایده دیگر احداث این خط لوله اشاره می کنند که به گفته آنها کاهش وابستگی به واردات نفت خام از کشورهای خاورمیانه و ونزوئلا است.

بحث ارتقای امنیت ملی آمریکا در زمینه تامین انرژی از موضوع های مهم در عرصه سیاسی این کشور، به خصوص در مناقشات بین جمهوریخواهان و دموکرات ها بر سر اکتشاف و استخراج نفت در آلاسکا و فلات قاره آمریکا است.

شایان ذکر است که شرکت "ترنس کانادا "، پیش تر خط لوله کی استون را در دو مرحله ازایالت آلبرتا (در کانادا) به پالایشگاه های ایالت های ایلینوی و اوکلاهاما کشیده است. خط لوله "کی استون اکس ال" ادامه این طرح است و بر اساس برنامه قبلی قرار بود تا سال ۲۰۱۳ به بهره برداری برسد.
طرفداران محیط زیست خواهان اجرا نشدن طرح احداث خط لوله "کی استون اکس ال" هستند. آنها نگران آلودگی محیط زیست هستند.

به گفته آنها منابع آب کم عمق در ایالت نبراسکا در آمریکا از جمله منابع طبیعی در معرض خطراز جانب این خط لوله است.
این در حالی است که درباره این پروژه در میان خود دموکرات ها نیز اختلاف نظر وجود دارد.

اکثر دموکرات ها در ایالت هایی که اقتصاد آنها به شدت به نفت وابسته است، از این پروژه حمایت می کنند.

در اوضاع کنونی قانونگذاران دموکرات به شدت تحت فشار قرار دارند، چرا که آنها باید به گونه ای تصمیم بگیرند تا علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی بیشتر در آمریکا، وابستگی این کشور را به نفت وارداتی را نیز کاهش دهند. اکثر جمهوریخواهان از پروژه امتداد خط لوله کی استون حمایت می کنند.
باید خاطر نشان کرد این خط لوله با 36 اینچ قطر ، ظرفیت انتقال 700 هزار بشکه نفت در روز را خواهد داشت.110/118
تعداد بازدید کنندگان خبر: 347 نفر
Live Brodcast پخش زنده پرس tv پخش زنده العالم

تازه ترین مطالب

نظرسنجی

مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران در کدام عرصه بوده است؟

مقالات

ارتش؛ مدافع مقتدر امنيت و تماميت ارضي ايران

جمشید امین زاده- بیست و نهم فروردین در مناسبتهای ملی ایران روز ارتش نامگذاری شده است. این روز فرصتی برای تقدیر از رشادت ها و جانفشانی های نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران است که درسال های دفاع مقدس ، محکم و استوار ، در مقابل تجاوز دشمن ایستادند و در کنار دیگر نیروهای مدافع انقلاب اسلامی ؛ پاسخی دندان شکن به دشمنان ملت ایران دادند .

برون مرزی

جنجال امریکا بر سر صدور ویزا برای سفیر جدید ایران در سازمان ملل

جمشید امین زاده- انتخاب «حمید ابوطالبی» برای تصدی سمت نمایندگی جدید جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل در نیویورک؛ این روزها دستمایه خبرسازی جمعی از مقامات امریکایی قرار گرفته است.

برون مرزی

افغانستان در مسیر دموکراسی

مجید وقاری- مردم افغانستان با شرکت گسترده در سومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای استانی این کشور ، شگفتی ساز شدند و نشان دادند به سطحی از رشد و بلوغ سیاسی رسیده اند که می توانند علیرغم تهدیدهای دشمانان ، برای ساختن افغانستانی آباد و آزاد ، از جان خود نیز بگذرند .

برون مرزی

علل تداوم بحران در بحرین و پیامدهای آن

سیدرضی عمادی- بحرین همانند اغلب حکومت های عربی از سال 2011 تاکنون شاهد وقوع اعتراض های ضد حکومتی است. اعتراض ها در بحرین همانند همه کشورهای عربی ناشی از تسلط یک خاندان بر قدرت است.

برون مرزی

روز ملی فناوری هسته ای، نقطه عطف در مسير پيشرفت ايران

جمشید امین زاده- نهم آوریل سال 2007 ، مصادف با 20 فروردین 1386 ؛یادآور یک روز تاریخی برای ملت ایران است؛ روزی که در تقویم مناسبت های ایران به عنوان نماد عزم ملت ایران برای پیشرفت در عرصه دانش هسته ای صلح آمیز به ثبت رسید.

برون مرزی

امنیت هسته ای، از وعده تا عمل

سیدرضا میرطاهر- سومین نشست امنیت هسته ای بمدت دو روز از دوشنبه 24 مارس در لاهه هلند برگزار شد. قبل از برگزاری این نشست، مقامات برگزارکننده اعلام کردند حدود 53 نفر از رهبران جهان در این اجلاس شرکت خواهند کرد که از جمله آنها می توان به روسای جمهور چین و امریکا اشاره کرد.

برون مرزی