سه شنبه, 06 بهمن 1394 11:03

نقض حقوق بشر در غرب؛ ازپندار تا واقعیت

 

الهام آخوندان - در سال های اخیر متاسفانه حقوق بشر و دموکراسی به ابزاری برای سوء استفاده و اعمال فشار سیاسی بر کشورهای غیر همسو با سیاست های یکجانبه برخی کشورهای غربی تبدیل شده است.

این کشورها مدام انگشت اتهام خود را به سمت کشورهای درحال توسعه دراز می کنند و به بهانه تحقق دموکراسی و حقوق انسانی، لشکر کشی های گسترده ای را به راه انداخته اند. واقعیت این است که در لوای شعارهای زیبای دولتمردان این کشورها، حقوق انسانی و شهروندی بسیاری از شهروندان دولت های غربی مورد بی توجهی قرارمی گیرد و بیگانگان نیز با تبعیض های فراوان و نژاد پرستانه مواجه می شوند.


سیاست های استعماری و توسعه طلبانه کشورهای غربی در منطقه خاورمیانه، علاوه بر اینکه پیامدهای ناگواری از جمله گسترش تروریسم و نابودی زیرساخت های این کشورها در پی داشته، قاره سبز را نیز با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است. حمله به عراق و افغانستان، سوریه، یمن و تشدید بحران ها منجر به شکل گیری و تقویت گروه های تروریستی شد و متعاقب جنایات فجیع این گروه های تروریستی، سیل عظیمی از مهاجران را به سمت کشورهای اروپایی سرازیر کرد.


در سال 2015 میلادی، عظیمت سیل مهاجران به کشورهای دیگر خصوصاً قاره سبز، حالتی بی‌سابقه و فراتر از معمول پیدا کرد. مهاجرت بیش از حد مردم از کشورهای در حال توسعه به سمت اروپا در سال 2015، حالتی را ایجاد کرد که اروپا آن را «بحران مهاجرت» نامیده و به اذعان مقامات مختلف اروپایی، روند مهاجرت در سال 2015، از زمان جنگ جهانی دوم در سال‌ 1945 بی‌سابقه بود.


با این وجود کشورهای غربی که خود عامل آواره شدن میلیون ها انسان بی گناه هستند، حاضر به پذیرش و اعطای پناهندگی به این آوارگان نیستند و حتی با سخت گیری و بی توجهی به آنان، سبب وخامت اوضاع زندگی آنان شده اند و هر روز محدودیت های بیشتری در برابر پناه جویان قرار می دهند. حتی کشورهایی مانند آلمان که سیاست درهای باز را برای مهاجران در پیش گرفته بود، این روزها به دنبال اعمال محدودیت های فراوان و اخراج مهاجران هستند.


خشونت، رفتارهای تحقیرآمیز و ضرب و شتم آوارگان و پناهجویان از جمله اقداماتی است که نیروهای امنیتی، پلیس و نژادپرستان در اروپا به وسیله آنها به استقبال آوارگان می روند. از اوائل سال 2015 میلادی، کمتر روزی است که اخباری در خصوص برخورد خشن و ضرب و شتم آوارگان در کشورهای اروپایی صادر نشود. بازداشت و زندانی کردن آفراد آواره به جرم آوارگی و پناهنده بودن بر اساس قوانین بین المللی به ویژه میثاقین ممنوع است.

با این وجود و با بالا رفتن آمار ورود پناهجویان و پناهندگان به کشورهای اروپایی، شاهد آن بودیم که کشورهای اروپایی هم به دلیل ضعف در اتخاذ تدابیر مناسب جهت میزبانی از آوارگان و همچنین حرکتی بازدارنده، اقدام به بازداشت و زندانی کردن آنان کردند.


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد سال گذشته با ابراز نگرانی از افزایش بی رویه آمار مهاجرین جهان و برخوردهای غیر انسانی دولت ها بارها به آنها هشدار داد و گفت: «تعداد بسیار زیادی از مهاجران در شرایط مخاطره آمیز و ناعادلانه زندگی می کنند. آنها خطرات جانی بسیاری را در دریا ها و اقیانوس ها به امید دستیابی به پناهگاهی متحمل می شوند.

اما باید بدانیم که مهاجران و فرزندانشان در معرض استثمار و سوء استفاده قرار دارند. بسیاری از آنها به جای اینکه در کشورهای مقصد با همدلی و دستیابی به حقوقشان دست یابند، از آزادی خود محروم می شوند و با تبعیض مداوم و نابرابری شدید مواجه می شوند. مسئله ای که نوعی تهدید برای جامعه مهاجر پذیر محسوب می شود و در نهایت منجر به افزایش حملات خشونت آمیز و مرگبار می شود.»


مطابق قوانین و مقررات بین المللی، مهاجران نیز همانند همگی انسان ها از تمامی حقوق اساسی و انسانی برخوردارند. یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که جامعه بین‌المللی برای حمایت از حقوق مهاجران برداشته است، تدوین کنوانسیون بین‌المللی حمایت از حقوق همه کارگران مهاجر و خانواده‌های آنان است که در سال 1990 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید.

این کنوانسیون بر حقوقی چون آزادی برای ترک کشور پذیرنده و ورود به دولت فرستنده، حق حیات، حق جلوگیری از رفتار تحقیرآمیز، شکنجه، تخفیف شخصیت انسانی، آزادی مذهب، حق مالکیت، حق عدم بازداشت خودسرانه و ... تاکید می‌کند. این کنوانسیون در حقیقت تکرار حقوق اساسی بشر است که در اسنادی چون اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق حقوق مدنی و سیاسی و میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ذکر شده‌اند.


آلمان یکی از کشورهایی است که با اتخاذ سیاست درهای باز از ورود مهاجران و آوارگان استقبال کرد. این کشور اکنون 1.1 میلیون هزار مهاجر را میزبانی می کند که عمدتا از عراق، سوریه و افغانستان هستند. مهاجرت تعداد زیادی از پناهجویان سوری و عراقی به اروپا و سیاست های دولت آلمان در پذیرش بیشترین تعداد مهاجر، موجب برانگیختن انتقادات و در برخی موارد تحسین عده ای شده است. مجری و تحلیل گر شبکه سی ان ان در این باره گفت: «کشور آلمان در سال جاری هزاران مهاجر را خواهد پذیرفت که این تعداد مهاجر بیش از تمام تعداد مهاجری است که کلی اروپا در سال 2015 پذیرفته است.

ممکن است فکر کنید که سخاوت آلمان مورد قدردانی قرار گیرد، اما کاملا این گونه نیست. در ابتدای دهه 90 میلادی نیز حدود نیم میلیون پناهجو از کشورهای حوزه بالکان به آلمان پناه آوردند. گرچه هیچ کس جنایات آلمان در دوره جنگ جهانی دوم را نمی تواند فراموش کند اما این کشور در حال تلاش برای تغییر چهره خود است.»


رهبر حزب مردم در فرانسه نیز گفت که آلمان در نظر دارد که از خیل کثیر پناهجویان، برده هایی را به خدمت گیرد. این گفته سیاستمدار فرانسوی به احتمال زیاد به سیاست های کار اجباری دولت آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم اشاره دارد. با این وجود برخورد شدید و غیر انسانی عده ای از نژادپرستان با پناهجویان در آلمان نقض آشکار حقوق مهاجران و آوارگان در این کشور است. طبق اخبار رسیده از آلمان، عده ای از نژادپرستان و نئونازی های آلمانی با الگو قرار دادن سیاست های هیتلر، به ضرب و شتم پناهجویان و تخریب محل های نگهداری آنان می پردازند. و جالب تر اینکه پلیس آلمان تمایلی برای رسیدگی به شکایات مهاجران ندارد.


بر اساس کنوانسیون مهاجران در سال 1951 که آلمان هم جزئی از آن است باید حقوق مهاجران را رعایت کند. با این وجود مطبوعات آلمانی اعلام کردند که از 222 پرونده حمله به مهاجران در آلمان تنها 4پروژه مورد بررسی قرار گرفته اند. از 222 حمله سال 2015، 93 مورد حریق عمدی گزارش شده است که در هتل ها و خانه هایی رخ داده که عموماً مهاجران در آن سکونت داشته اند. اقدام این افراد در حمله به محل های سکونت مهاجران با قصد کشتار و آسیب جدی انجام شده است. افزایش حمله به مهاجران در سال 2015 به طور جدی جامعه آلمانی را تهدید می کند و آنطور که گفته شده است ککتل مولوتوف، ایجاد حریق عمدی و حمله با سنگ به محل های اسکان مهاجران در این کشور قربانیان بسیاری گرفته است.


به عنوان مثال به گفتۀ پلیس کلن، یک گروه 20 نفره یکشنبه شب(10 ژانویه 2016) به شش پاکستانی حمله کردند و دو تن از آن‌ها را زخمی کردند. به فاصلۀ چند دقیقه بعد از این حمله، یک گروه پنج نفره از افراطیون نیز یک مرد سوری را زخمی کردند.


پیش بینی می شد که اروپا برای مهاجران برنامه جدی را در دستور کار خود قرار دهد، اما در حال حاضر تنها مساله ای که از سوی سیاست مداران اروپایی مطرح شده است، اخراج مهاجران و پس فرستادن آنها به کشورهایشان است. این مساله در مرحله نخست مهاجران افغالی را شامل می شود که اکنون در آلمان منتظر تعیین تکلیف خود هستند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید آنها به خانه هایشان باز می گردند.مرکل گفته است افغان های که برای وضعیت اقتصادی بهتر به اینجا (آلمان) آمده اند به کشورشان باز پس فرستاده می شود. وزیر دادگستری آلمان نیز در روز 13 ژانویه سال جاری در گفت‌وگو با شبکۀ تلویزیونی ای.آر.دی آلمان اعلام کرد: «در پی تغییر قانون قطعا اخراج‌ها افزایش خواهند یافت چرا که ما در حال کاهش الزامات مورد نیاز برای اخراج (اتباع خارجی) هستیم.»


اکنون بار دیگر رویای مهاجران و آوارگانی که به دلیل ترس و نا امنی و وحشت در کشورشان، خطرات بی شمار سفر به قاره سبز را به امید آرامش و زندگی جدید را به جان خریدند، تبدیل به کابوس اخراج و طرد شده است. آواره ای که با شرایط سخت زندگی در کمپ های آوارگی روزها را سپری کرد و تنها طعم خشونت، ناسزا، تحقیر و سردی کشور میزبان را چشید و باید دوباره به نقطه اول باز گردد.111/125

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید