چهارشنبه, 16 دی 1394 14:01

پیامدهای منفی اعدام شیخ نمر برای آل سعود

پیامدهای منفی اعدام شیخ نمر برای آل سعود

مرتضي مکي - در دومین روز از سال 2016 خبری روی خط خبری خبرگزاری ها رفت که مسلمانان و بسیاری از آزادیخواهان را متاثر و ناراحت کرد.

وزارت کشور عربستان سعودی با انشار بیانیه ای اعلام کرد که شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته و آزادیخواه شیعه عربستان پس از سال ها زندان و شکنجه به همراه 47 نفر دیگر اعدام شد.

انتشار این بیانیه موجی از محکومیت از این اقدام جنایتکارانه رژیم آل سعود در جهان به خصوص در کشورهای اسلامی را به دنبال داشته است. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران و بسیاری از مراجع تشیع در ایران و عراق و لبنان و بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی مسلمان در جهان، اعدام روحانی مبارز شیخ نمر باقر النمر را محکوم کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح روز یکشنبه (سیزدهم دی ماه، سوم ژانویه)در جلسه درس خارج فقه، شهادت شیخ نمر و ریختن به ناحق خون او را خطای سیاسی دولت سعودی خواندند و با انتقاد شدید از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی‌گناه را فقط به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین‎ می‌ریزد، تأکید کردند: جهان اسلام و همه دنیا باید نسبت به این قضیه احساس مسئولیت کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند؛ این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند کسانی که صادقانه به سرنوشت بشریت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه‌مند هستند، باید این قضایا را دنبال کنند و نباید نسبت به این وضعیت بی‌تفاوت باشند. جنایت آل سعود در اعدام یک روحانی شناخته شده و آزادیخواه که تنها ازحق آزادی بیان در انتقاد از سیاست ها و حکومت خفقان آل سعود استفاده می کرد ناشی از یک سری سیاست ها و اقدمات آل سعود در منطقه خاورمیانه است.

اعدام یک عالم دینی که هیچ گونه فعالیت مخفی و حتی مسلحانه علیه حکومت عربستان نداشت و فقط در سخنرانی هایش خواستار به رسمیت شناختن حقوق اولیه اقلیت شیعه عربستان بود با اهداف سیاسی خاصی انجام شده است. شیخ نمر باقر النمر هیچ تهدیدی برای رژیم ال سعود محسوب نمی شد که اعدام این عالم مجاهد افتخاری برای دولت عربستان باشد. حال این سوال مطرح می شود که دولت عربستان با چه هدفی هزینه های تبعات سنگین اعدام شیخ نمر شخصیت برجسته و عالم شیعه شناخته شده در عربستان و جهان اسلام را پذیرفت؟


واقعیت این است که با مرگ ملک عبدالله و به قدرت رسیدن ملک سلمان تیمی از شاهزاده های آل سعود به قدرت رسیدند که همه چیز را از جمله اهداف خاص خود در عربستان و منطقه را از دریچه تنگ نگاهشان و با پول، زور و قدرت اسلحه می خواهند پیش ببرند. آنها تصور می کنند با برقراری ارتباط نزدیک با دولت های غربی مدعی دموکراسی خواهی و برخی از دولت های جاه طلب در منطقه مثل ترکیه همه سیاست های افراطی گرایانه و پدرسالارانه ای که در قبال کشورهای عربی به دنبالش هستند می توانند پیش ببرند. از همین رو با نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی ایران در منطقه در برقرای ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم به شدت مخالف هستند و آن را مداخله ایران در کشورهای عربی می دانند.

آنها با همین نگاه در چند سال گذشته صف بندی را در قبال محور مقاومت اسلامی تشکیل داده اند. دولت عربستان پس از آنکه در دستیابی به اهدافش در سوریه، عراق و یمن با حمایت از جریان های افراطی و تروریستی ناکام بود اکنون هیچ ابایی از آشکار شدن تشکیل محور عربستان، ترکیه و رژیم صهیونیستی در مقابل محور مقاومت اسلامی در برابر رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی ندارد.

عربستان و ترکیه همواره خود را مدافع ملت مظلوم فلسطین در قبال اشغالگری صهیونیست ها در افکار عمومی جهان اسلام به خصوص کشورهای عربی قلمداد کرده اند. اما اکنون آنها در کنار رژیم صهیونیستی مشغول به بحران آفرینی و کشتار مردم مظلوم سوریه و عراق با حمایت از گروه های تروریستی هستند.

دولت عربستان یک روز بعد از پایان سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از ریاض و اعلام اتحاد استراتژیک دو کشور در پیشبرد اهدافشان، اعدام روحانی مجاهد شیعه شیخ نمر را اعلام کرد. دولت عربستان در شرایط زمانی این عالم شناخته شده و وارسته را اعدام کرد که در عرصه میدانی در سوریه و عراق تحولاتی در حال رخ دادن است. گروه های تروریستی مورد حمایت عربستان و ترکیه در حال از دست دادن مواضع خود هستند.

در عراق ارتش و نیروهای مردمی موفق به آزاد سازی شهر الرمادی مرکز استان الانبار از اشغال گروه تروریستی داعش شدند. در سوریه نیز ارتش و نیروهای مردمی این کشور بسیاری از مناطق تحت کنترل گروههای تروریستی را آزاد کردند. آنها همچنین موفق به کشتن زهران علوش رهبر گروه تروریستی جیش السلام از گروه های مورد حمایت عربستان شدند. این پیروزی ها و هدف قرار گرفتن رهبران گروه های تروریستی، نشان از شکست بحران آفرینان در سوریه و عراق در پنج سال گذشته دارد.


دولت عربستان در یمن نیز پس از حدود ده ماه بمباران این کشور نتوانست به اهداف اولیه اش برای تداوم نفوذ خود در این کشور دست یابد. کشتار زن و کودک یمنی جز رسوایی برای حکومت طایفه ای عربستان و حامیان غربیش در پی نداشته است. اکنون در برخی محافل سیاسی و رسانه ای اروپا این نکته به صورت جدی مطرح شده است که عربستان مروج افراط گرایی و تروریسم در منطقه است و راه مبارزه با افراط گرایی تجدید نظر کشورهای غربی در روابط با حکومت طایفه ای حاکم بر عربستان سعودی است.

هر چند اکنون برای دولت های غربی مدعی دموکراسی خواهی، عربستان به منزله یک گنجینه است و آنچه که برای آنها مهم نیست نوع رژیم حاکم بر این کشور و اقدامات خلاف حقوق بشر و حقوق اولیه انسانی است. عربستان بزرگترین دارنده و صادر کننده نفت در جهان است.

عمده ذخایر ارزی عربستان هزینه خرید تسلیحات از غرب و استفاده آنها در سرکوب ملت های منطقه است. به همین دلیل فشار افکار عمومی هم اکنون در غرب در حدی نیست که دولت های غربی را وادار به تجدید نظر در روابط با عربستان سعودی کند.

دولت های غربی با فریبکاری، دروغ پردازی و مشوش کردن افکار عمومی سعی می کنند افکار عمومی را از ماهیت سیاست هایشان در منطقه خاورمیانه منحرف کنند. برای آنها چیزی که در منطقه مهم نیست حقوق بشر و دموکراسی است. اما گسترش شبکه اطلاعاتی و ارتباطی دست دولت های غربی را در بازی با افکاری عمومی محدود کرده است. دولت عربستان نیز از این موضوع غافل است وگرنه شیخ نمر را در چنین شرایطی اعدام نمی کرد که عربستان در افکار عمومی به مروج افراط گرایی و خشونت متهم است.

آل سعود با وجود حمایت تمام عیار دولت های غربی و همراهی برخی کشورهای منطقه با سیاست هایش با ناکامی های جدی در منطقه مواجه است. از همین رو به اقدماتی روی می آورد که از دید برخی از تحلیل گران نوعی انتحار سیاسی است. اعدام شیخ نمر باقر النمر را می بایست در همین راستا ارزیابی کرد.

آل سعود با اعدام این عالم می خواهد با دمیدن بر آتش تفرقه و اختلاف میان مذاهب اسلامی اهداف خود را دنبال کند. دولت عربستان این اقدام را با اهدافی خارج از مرزهای عربستان انجام داده است اما پیامدهای منفی این اقدام در نهایت دامنگیر آل سعود در عربستان خواهد شد. این رفتار آل سعود با رفتار صدام در عراق در حدود چهل سال پیش تا حدودی قابل مقایسه است.

صدام نیز با زندانی، شکنجه و اعدام علمای شیعی تلاش داشت تا به نوعی حکومت خود را تحکیم کرده و به کشورهای همجوار نیز پیام لازم را نسبت به نوع رویکردش و تلاش برای نقش آفرینی در سطح منطقه خاورمیانه نشان بدهد. صدام آن روز از حمایت دو ابرقدرت غرب و شرق و اقمارشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخوردار بود. دیکتاتور معدوم عراق با پشتوانه همین حمایت ها به جمهوری اسلامی ایران حمله کرد.

سرنوشت صدام را همه می دانند و نیاز به بازخوانی ندارد. صدام آن روز زمانی دست به اعدام روحانیون برجسته و در رأس آنها امام باقر صدر زد که انقلاب اطلاعات و ارتباطات در جهان رخ نداده بود. بسیاری از جنایات صدام پس از سرنگونی حکومتش افشاء شد. اما اکنون ما در دنیایی زندگی می کنیم که تمام اقدامات و رفتار دولت ها تحت رصد افکار عمومی جهان است.

به همین دلیل برخی سیاستمداران و دولت های غربی نتوانستند در قبال سوال از آنها در برابر اعدام شیخ نمر ساکت بمانند. اما همین دولت ها زمانی که صدام همراه سیاست های آنها در منطقه بود یک انتقاد از او هم نکردند و در مجامع بین المللی از او حمایت هم می کردند. 111/122

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید