سه شنبه, 15 دی 1394 07:25

کشتار زنان مسلمان در نیجریه و سکوت مجامع بین المللی

کشتار زنان مسلمان در نیجریه و سکوت مجامع بین المللی

عصمت سپهری - طی چند سال اخیر متأسفانه به وفور شاهد رفتارهای خشونت‌بار نسبت به زنان و دختران توسط گروههای افراطی اسلام نما چون، القاعده، طالبان، بوکوحرام، داعش و مانند آنها در جهان و بویژه منطقه خاورمیانه هستیم.

اخیراً نیز حادثه دلخراش قتل عام مسلمانان در نیجریه قلب بسیاری از انسان های آزاداندیش را به درد آورد. کشتاری که در سکوت مدافعین حقوق زنان، و با حمایت صهیونیست و استکبار جهانی و آل سعود، توسط ارتش نیجریه در مقابل مسجدی در شهر زاریا به وقوع پیوست و منجر به شهادت انسان های بیگناه بسیاری بویژه زنان و کودکان گردید. متاسفانه در دنیای امروز علی رغم آنکه برخی از سازمان های بین المللی دم از اعاده حقوق بشر می زنند و با تصویب قطعنامه های متعدد در مورد توجه به جایگاه و شخصیت زنان و احقاق حقوق آنها سخن می گویند، در مورد ظلم به زنان به اشکال مختلف بویژه به دست دولت های دیکتاتوری و گروه های افراطی و تروریستی سکوت اختیار کرده اند.


شیعیان نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی، علاوه بر اینکه توسط دولت و ارتش این کشور سرکوب می شوند، همواره مورد حملات گروهک تروریستی بوکوحرام نیز هستند. تاکنون ۱۰ هزار تن از شیعیان این کشور در اثر حملات این گروهک کشته شده‌اند. گفتنی است، 65 درصد از جمعیت 180 میلیونی نیجریه را مسلمانان تشکیل می دهند و بر اساس آمار غیررسمی، شمار شیعیان نیجریه در دو دهه اخیر به حدود 20 میلیون نفر رسیده است.


اخیراً در ‪ ‫حمله‪ خونین ارتش این کشور به جمعیت شیعیان به بهانه سنگ‌پرانی به توکور بوراتای، ژنرال ارشد جدید کشور، اخبار و گزارش های ضد و نقیضی ارایه شده است که در تکان‌دهنده‌ترین آن‌ها به نقل از گروه‌های حامی حقوق بشر، آمار کشته‌شدگان را ۱۰۰۰ نفر ذکر کرده‌اند. در بین این 1000 نفر، کودکان و زنان نیز دیده می‌شوند. ارتش نیجریه با بی رحمی و قساوت قلب به سمت کودکان و زنان شلیک کرد که در آن میان 78 زن از جمله یک زن باردار به شهادت رسیدند. سربازان نیجریه‌ای بر روی کودکان شیعه نیز که بدون سلاح در حال انجام مسالمت آمیز مراسم دینی خود بودند، آتش گشودند و بدون مجوز قانونی بسیاری را کشتند


سازمان دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد به شدت از حمله ارتش نیجریه به شیعیان این کشور انتقاد کرد و از دفن دست کم ۳۰۰ نفر از شهدای این حادثه در گورهای دسته‌جمعی خبر داد. این گروه آمار خود را بر اساس روایت شاهدان، منابع محلی و بیمارستان‌ها اعلام کرده است. دیده‌بان حقوق بشر حمله ارتش را "غیرقابل توجیه" خوانده است. «دنیل بکله» مدیر آفریقای دیده‌بان حقوق بشر در این رابطه گفته است: «این اقدام در بهترین حالت یک واکنش افراطی و بی‌رحمانه بوده و در بدترین حالت یک حمله از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است»


از سوی دیگر در یک اقدام ضد بشری ارتش نیجریه 500 زن و کودک را که از زمان حمله به منزل «شیخ ابراهیم زکزاکی» در این کشور بازداشت کرده بود به مدرسه ابتدایی منطقه «سامورا» در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» منتقل کرد. فعالان نیجریایی درصدد هستند از وضعیت سلامتی این افراد اطلاع حاصل کنند. گفتنی است این 500 نفر جدای از حدود 200 نفری هستند که پیش از این بازداشت شده بودند. ارتش نیجریه پیش از این نیز 178 نفر را در کادونا بازداشت و در چندین مرکز بازداشت پلیس محبوس کرده بود و هنوز آنان را آزاد نکرده است.


ابراهیم موسی؛ سخنگوی شیعیان نیجریه، با اعلام این‌مطلب که آمار کشته‌شدگان به‌خصوص به‌دلیل افزایش تلفات بعد از رسیدگی در بیمارستان افزایش یافته است، از گروه‌های حامی حقوق بشر خواست تا دولت فدرال این کشور را برای بازگرداندن رهبر شیعیان این کشور که در این حملات مورد اصابت سه گلوله قرار گرفته است، تحت فشار قرار دهند. در این حملات، همسر و دو فرزند زکزاکی و جومای جیلیما، از اعضای ارشد زن گروه شیعیان زاریه به شهادت رسیده‌اند. سه پسر دیگر زکزاکی نیز به‌همراه ۳۰ تن دیگر، در حملات سال گذشته نیروهای دولتی نیجریه در درگیری مشابه که به گفته رسانه‌های جهانی مربوط به تظاهرات روز جهانی قدس بوده است، به شهادت رسیده‌اند.


در این جنایت ددمنشانه دست های مرموز وهابیون که مدیریت ضربه به شیعیان در سرتاسر عالم را به عهده دارند، در نیجریه هم با صرف مبالغ هنگفت در جهت اشاعه وهابی گری تلاش می کنند و اکنون با گسترش روز افزون تشیع همه اقدامات خود را برباد رفته می بینند، به خوبی آشکار است. به نظر می رسد گسترش سریع تشیع در نیجریه وشکل گرفتن بزرگترین جامعه شیعیان در قاره آفریقا علما و رسانه های وهابی را به استیصال و درماندگی واداشته و آنان را مجبور به چنین حرکات جنون آمیز کرده است.


حال این سئوال مطرح است چرا کسانی که مدعی حقوق بشر بویژه حقوق بشر زنان هستند و برای آن اجلاس‌ها و کنفرانس ها برگزار می‌کنند در قبال چنین جنایات و قتل عام ها سکوت اختیار کرده و هیچگونه اقدامی را در جهت دفاع از آنها و پیشگیری از این فجایع انجام نمی‌دهند. چگونه است که یک گروه جنایتکار اجازه می یابند تا آشکارا اولین اصل اساسی حقوق بشر یعنی حفظ کرامت و حیات انسان و احترام به عقیده، آداب و رسوم و فرهنگ ملل دیگر را زیر پای خود لگدمال کنند و از سوی سازمان ملل و شورای حقوق بشر اینگونه جنایت ها تحمل می شود و کوچکترین انتقادی به رژیم جنایتکار نیجریه نمی شود؟! شورای حقوق بشر باید مسئولیت خطیر خویش در رابطه با حفظ حقوق ملل فارغ از رنگ و نژاد و دین و قومیت را جدی گرفته و با محکوم کردن کشتار زنان و کودکان در نیجریه اجازه ندهد که ماهیت شورای حقوق بشر بواسطه اتخاذ سیاست های دوگانه بیش از این تضعیف شود.


در این خصوص سازوکار های قضایی مانند اعمال صلاحیت جهانی می تواند موثر واقع شود. به علاوه با توجه به اینکه کمیسیون حقوق بین الملل در سال 1996، نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی را در حوزه صلاحیت جهانی قرار داده است، محاکمه آمران جنایتکار نیجریه امکان پذیر است.


سال 2016 از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال بین المللی فهمیدن و ادراک جهانی نامگذاری شده است و سازمان ملل پیشنهاد داده است که اندیشمندان، روان شناسان، جامعه شناسان، هنرمندان و معلمان و... برای این درک جهانی از انسان و هستی اقدام کنند.

با این هدف که یک جنبش جهانی برای درک و فهمیدن انسان، هستی، ارتباط های بین انسانی و هم چنین تمام ارکانی که به زیست انسانی تر یاری می رساند بیانجامد. صلح و امنیت انسان ها نیز یکی از آرمان های بشری و اهداف مهم سازمان ملل متحد است. لذا از مجامع بین المللی انتظار می‌رود ضمن محکوم کردن هرنوع اعمال تروریستی در جهان منجمله حوادث اخیر نیجریه و همدردی با قربانیان این حوادث، حداکثر اقدامات خود را در زمینه مقابله با نسل کشی مسلمانان بویژه در نیجریه و درک انسانیت همه انسانها انجام دهند.111/119

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید