شنبه, 12 دی 1394 17:49

تشکیل تمدن اسلامی خواست رهبر معظم انقلاب

تشکیل تمدن اسلامی خواست رهبر معظم انقلاب

فرزان ثری - بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع «بررسی بحران های جهان اسلام و راهکارهای پایان دادن به آن» از ششم تا هشتم دی ماه درتهران برگزار شد.

در این کنفرانس بیش از 600 تن از علما، شخصیت ها و اندیشمندان از 70 کشور جهان به تبادل نظر پرداختند. این اندیشمندان با تشریح خطرات ناشی از تجزیه کشورهای اسلامی وضرورت مقابله با آن به عنوان مهمترین بحران کنونی درجهان اسلام، تأکید کردند «برقراری صلح و امنیت»، «همکاری کشورهای اسلامی در چارچوب یک بازار مشترک» و سپس گام نهادن در شاهراه «برپایی تمدن نوین اسلامی» کارسازترین راهبرد برای کشورهای اسلامی است. شرکت کنندگان در این کنفرانس در روز پایانی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) و فرزند بزگوارشان امام صادق (ع) را به امت اسلام و نیز به همۀ آزادگان جهان تبریک گفتند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، ولادت و بعثت پیامبر گرامی اسلام را روحی در کالبد دنیای مردۀ آن روز توصیف کردند که دنیای مرگ انسانیت و فضیلت بود. خداوند در قرآن دعوت پیامبر اسلام را مایه حیات واقعی مردم می خواند و می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده ‏اید دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می ‏خواند که مایه حیاتتان است.» (انفال، 24)


حضرت آیت الله خامنه ای گرامی داشتن میلاد پیامبر(ص) را کار پسندیده ای دانستند اما تأکید کردند این بزرگداشت، کافی نیست. ایشان به ظلم، قساوت، تبعیض و جاهلیت دنیای امروز اشاره و تأکید کردند مرگِ فضیلت، عزای بزرگِ آدمیان این دوران است. مقام معظم رهبری فرمودند: «دنیای اسلام امروز وظیفه دارد مثل خود اسلام و مثل خود پیغمبر، روحی در این دنیا بدمد، فضای جدیدی ایجاد کند، راه تازه‌ای را باز کند. ما به این پدیده‌ای که در انتظار آن هستیم می گوییم «تمدّن نوین اسلامی».


رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند ایجاد تمدن نوین اسلامی به‌معنای تصرّف سرزمین‌ها، تجاوز به حقوق ملّت ها و تحمیل اخلاق و فرهنگ خود بر دیگر ملّت ها نیست؛ بلکه به ‌معنای عرضه کردن هدیّه‌ الهی به ملّت ها است، تا با اختیار و تشخیص خود، راه درست را انتخاب کنند.حضرت آیت الله خامنه ای سپس به روند شکل گیری تمدن مادی غرب اشاره کردند و گفتند در قرن 16 و 17 میلادی اروپاییان با استفاده از دانش و فلسفۀ مسلمین توانستند تمدنی را پایه ریزی کنند اما چون این تمدن مادی بود غربی ها از هر ابزاری از جمله استعمار و غارت دیگر ملت ها استفاده کردند و با علم و تجربه، تمدّن خود را بر عالم بشریّت حاکم کردند. حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه اشاره کردند که تمدن مادی غرب علی رغم جلوه های زیبای فناوری و رفاه نتوانست عدالت و خوشبختی انسان را تأمین کند و در درون خود دچار تضادهایی شد که پوچی معنوی و افول اخلاق از نتایج آن بود.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ادامه دادند: «امروز نوبت مسلمین است که با همّت خود، تمدّن نوین اسلامی را پایه‌ریزی کنند. همچنان‌که اروپایی‌ها آن‌روز از دانش و تجربه‌ مسلمین استفاده کردند، ما هم امروز از دانش و ابزارهای موجود جهانی استفاده می کنیم برای برپا کردن تمدّن اسلامی، منتها با روح اسلامی و با روح معنویّت. این وظیفه‌ امروز ما است.» حضرت آیت الله خامنه ای برپایی تمدن اسلامی را وظیفه علمای دین و روشنفکران راستین دانستند و فرمودند: «بنده دیگر چندان امیدی به سیاستمدارها ندارم ... امروز امید ما به علمای دین در سراسر دنیای اسلام و به روشنفکران راستین است‌ که غرب را قبله‌ی خودشان ندانند؛ امید به آنها است و این ممکن است.» رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ظرفیت های جهان اسلام از جمله جمعیت، وسعت سرزمین ها، منابع طبیعی و نیروی انسانی مستعد، تأکید کردند برپایی تمدن اسلامی، امری ممکن و شدنی است.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تفرقه را یکی از ابزارهای دشمن علیه اسلام دانستند و گفتند روزی که کلمۀ شیعه و سنی در ادبیات آمریکایی ها پیدا شد، کسانی که در عالم اسلام اهل فهم و دقت بودند نگران شدند و فهمیدند که توطئه جدیدی در کار است. ایشان تأکید کردند انگلیسی ها در ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی ماهرند و در این کار سابقه دارند اما نقشه‌ای که امروز آمریکایی‌ها در این زمینه دارند، نقشه‌ خطرناک‌تری است.

حضرت آیت الله خامنه ای ادامه دادند: «آیا طرف‌داری(دشمن) از فرقه‌ای در مقابل فرقه‌ای دیگر در درون دنیای اسلام، ما را خوشحال می کند؟ اگر از ما طرف‌داری کردند، ما باید خرسند بشویم؟ نه، ما باید غصّه‌دار بشویم، ببینیم چه نقطه‌ ضعفی در ما دیده‌اند که می خواهند از آن نقطه‌ ضعف استفاده کنند و ابراز طرف‌داریِ از ما می کنند.» حضرت علی (ع) می فرماید«از دشمن در امان نباش، هرچند در حالی که از شما سپاسگزاری می کند.» همچنین امام صادق (ع) نیز در حدیثی حکیمانه می فرماید: «... گاه دشمن، خود را به تو نزدیک مى کند، تا غافلگیرت سازد؛ پس دوراندیش و محتاط باش و خوش بینى به دشمن را متهم کن!»


حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر نقش دولت های غربی در ایجاد اختلاف بین مسلمین فرمودند: «یک روزی این اختلاف به عنوان پان‌ایرانیسم و پان‌ترکیسم و پان‌عربیسم و از این قبیل چیزها مطرح می شد که خیلی کاربرد نداشت؛ امروز به نام مذهب می خواهند اختلاف ایجاد کنند و جوان ها را به جان هم بیندازند. آن‌وقت نتیجه این می شود که فرقه‌های تروریستی مثل داعش و امثال اینها با پول وابستگان به آمریکا، با کمک سیاسی آمریکا، با همراهیِ هم‌پیمانان آمریکا تولّد پیدا می کنند و امکان رشد پیدا می کنند و این فجایع را در دنیای اسلام به‌وجود می‌آورند.»


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با اشاره به اینکه هدف دشمن ایجاد جنگ داخلی بین مسلمان ها است گفتند: « کشورهای اسلامی را یکی پس از دیگری دارند ویران می کنند، سوریه را ویران می کنند، یمن را ویران می کنند، لیبی را ویران می کنند، زیرساخت‌هایشان را از بین می برند، چرا؟ چرا ما تسلیم این توطئه بشویم؟ چرا آن چیزی که هدف آنها است، برای ما ناشناخته باقی بماند؟ اگر می خواهیم در این راه موفّق بشویم، باید بصیرت پیدا کنیم.» بصیرت، نوعی به کارگیری عقل در مسیر هدایت انسان و استفاده از روشن گری آن است. قرآن کریم به انسان توصیه می کند با نور عقل، دل را بینا کند و کوران واقعی را کسانی می داند که از عقل به خوبی استفاده نمی کنند . حضرت امام علی (ع)می ‌فرماید: «با بصیرت کسی است که بشنود و بیندیشد، نگاه کند و ببیند، از عبرت‌ها بهره گیرد آنگاه راه روشنی را بپیماید که در آن از افتادن در پرتگاه‌ها به دور ماند.»


حضرت آیت الله خامنه ای از سکوت جهان اسلام در قبال جنایت هایی که علیه مسلمین صورت می گیرد به شدت انتقاد کردند و گفتند: «در بحرین مسلمان ها را چرا این‌جور زیر فشار قرار می دهند؟ در نیجریه چرا برای آن شیخ مصلحِ تقریبیِ مؤمن،(زکزاکی) این‌جور فاجعه‌آفرینی می کنند و حدود هزار نفر از مردم دور و بر او را به قتل می رسانند و شش فرزند او را در دو سال به شهادت می رسانند؟ چرا دنیای اسلام در مقابل این فجایع ساکت می مانَد؟ چرا دنیای اسلام بمباران شبانه‌روزی قریب به یک سال در یمن را تحمّل می کند؟ .... آیا این به نفع دنیای اسلام است؟ سوریه و عراق هم هر کدام به نحوی .... اهداف دشمنان، اهداف خطرناکی است... ما باید بیدار باشیم. »


خداى سبحان در سوره انفال فرموده است: «اگر گروهى(مؤمنان مهاجر) به خاطر حفظ دین و آئین شان از شما یارى طلب کنند، بر شما لازم است که به یارى آنان بشتابید.» این آیه شریفه با کمال صراحت، مسلمانان را ملزم مى نماید تا به یارى برادران دینى خود که مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند، شتافته و به وظیفه دینى خود عمل نمایند. در آیه ای دیگر، قرآن کریم، کسانى را که نسبت به کمک و یارى ستمدیدگان، سکوت و بى تفاوتى اختیار کرده اند و قیام نمى کنند، سرزنش و ملامت نموده، مورد سؤال قرار مى دهد و مى فرماید: «چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و کودکانى که (به دست ستمگران) تضعیف شده اند، پیکار نمى کنید همان افراد (ستمدیده اى) که مى گویند : خدایا ! ما را از این شهر که اهل آن، ستمگرند، بیرون ببر و براى ما از طرف خود، سرپرست قرار ده و براى ما از طرف خود، یار و یاورى تعیین فرما» دین اسلام سکوت در برابر ظلم را، حتی اگر مظلوم مسلمان نباشد، جایز نمی داند.

قرآن می فرماید: «همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید، و نعمت (بزرگ) خدا را بر خود بیاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید و او در میان دل های شما الفت ایجاد کرد، و به برکت نعمت او برادر شدید ... ». امام علی (ع) که خود تجسم قرآن بود می فرماید: «خدا یکی، پیامبر یکی، و کتاب یکی است. آیا آنها را خداوند به اختلاف و دو دستگی فرمان داده و او را اطاعت می کنند؟ یا آنها را از اختلاف نهی کرده و فرمانش را سرپیچی می کنند؟» نوشداروی رنج های تلخ امروز جهان اسلام آیات قرآن و احادیث معصومین (ع) است. آیات روشنگری که تا ابد راهنمای حقیقت جویان است.111/118

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید