جمعه, 11 دی 1394 07:32

شیخ اشراق؛ سهروردی

 

 

 

 

شیخ شهاب‌الدین ابوالفتوح یحیی بن حبش سهروردی ملقب به شیخ الاشراق فیلسوف، حکیم و عارف نامدار قرن ششم هجری قمری (قرن دوازده میلادی) است. 

کسی که نقش مهمی در گسترش فلسفه و حکمت و عرفان اسلامی داشته و بنیانگذار یکی از مهمترین مکاتب فلسفه اسلامی، فلسفه اشراق بود.

 

 

سه شنبه, 03 شهریور 1394 12:38

نی نامه؛ هسته اصلی مثنوی مولانا

 

پژوهشگران مثنوی معنوی، شاهکار جلال الدین محمد بلخی شاعر و عارف بلند آوازه ایرانی را کتابی تعلیمی - هدایتی و مولانا را پیام آور ژرف اندیش این تعالیم دانسته اند. این اثر ارزشمند، برجسته ترین اثر جلال الدین محمد مولوی و همچنین معروفترین مثنوی زبان و ادب فارسی است.

مثنوی معنوی، شاهکار جلال الدین محمد بلخیف شاعر و عارف بلند آوازه ایرانی پس از گذشت حدود هشتصد سال هنوز هم بر تارک فرهنگ و ادب جهان می درخشد.

شنبه, 24 مرداد 1394 17:41

نگاهی به یادگاران مولانا

روز یکشنبه پنجم جمادی الاخر سال 672 ه. ق (هفدهم دسامبر 1273 میلادی) جلال الدین محمد مولوی از دنیا رفت اما درخشندگی او بعد از او نیز باقی مانده و هنوز هم پس از گذشت سده ها رنگ نباخته است.  اشعار و آثار به یادگار مانده از او هنوز هم پس از گذشت سال ها مخاطبین خود را در میان اقشار مختلف می یابد و با جاذبه ای که در خواننده ایجاد می کند وی را با خود و افکار خود همراه می سازد .

پنج شنبه, 22 مرداد 1394 08:21

مولانا؛ تولدی دیگر در محضر شمس

مولانا جلال الدین محمد مولوی اعجوبه شعر فارسی و آشنای تمام جهانیان است. اندیشه های فاخر و سترگ او به زبان های مختلف ترجمه شده و ادبا و اندیشمندان بسیاری از او تأثیر گرفته اند. مولانا جلال الدین محمد مولوی شاعر و عارف بلند آوازه قرن هفتم هجری (سیزده میلادی) است که در قلمرو گسترده ایران فرهنگی می زیسته است.

شنبه, 17 مرداد 1394 11:38

مولانا در مدرسه قونیه

جلال الدین محمد بلخی معروف به مولوی شاعر و عارف بلند آوازه ایرانی در شهر بلخ که در آن روزگار از جمله شهرهای مهم خراسان بزرگ بود به دنیا آمدو در میان خانواده ای اهل علم و اندیشه پرورش یافت. او در دوره نوجوانی به دلیل حمله مغول به ایران همراه خانواده اش از بلخ هجرت کرد و پس از چند سال سفر در شهرهای مختلف منطقه از جمله بغداد و دمشق و حجاز به لارنده (قرامان کنونی در ترکیه امروز ) رفت و در آنجا سکنی گزید.

مولانا جلال الدین محمد مولوی اعجوبه شعر فارسی و آشنای تمام جهانیان است. اندیشه های فاخر و سترگ او به زبان های مختلف ترجمه شده و ادبا و اندیشمندان بسیاری از او تأثیر گرفته اند. مولانا جلال الدین محمد مولوی شاعر و عارف بلند آوازه قرن هفتم هجری (سیزده میلادی) است که در قلمرو گسترده ایران فرهنگی می زیسته،

 

 

چهارشنبه, 06 خرداد 1394 11:13

سنایی؛ شورآفرین غزل عرفانی

«در تاریخ ادبیات فارسی، وقتی گفته می شود «شعر قبل از سنایی و شعر بعد از سنایی» خواننده اهل و آشنا، تمایزی شگرف میان این دو مرحله احساس می کند. هیچ کدام از قله های شعر فارسی، حتی سعدی و حافظ و مولوی، چنین مقطعی را در تاریخ شعر فارسی ایجاد نکرده اند».

الهام آخوندان- صدر الدین محمد شیرازی، معروف به «صدرالمتالهین» و «ملاصدرا»، حکیم، عارف، محدث و مفسر بزرگ شیعه و اسلام در سال 980 (نهم جمادی الاولی) هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. پدر ملاصدرا ـ خواجه ابراهیم قوامی ـ سیاستمداری دانشمند و مؤمن بود و با وجود داشتن ثروت و عزت و مقام، هیچ فرزندی نداشت ولی سرانجام بر اثر دعا و تضرع فراوان به درگاه الهی، خداوند پسری به او داد که نامش را محمد گذاشتند.

دوشنبه, 28 ارديبهشت 1394 10:11

دمی با خیام

ساقی گل و سبزه بس طربناک شده است
دریاب که هفته دگر خاک شده است
برخیز و گلی بچین که تا درنگری
گل خاک شده است و سبزه خاشاک شده است

صفحه1 از3