دوشنبه, 26 مرداد 1394 08:07

تهران در انقلاب اسلامی

تهران در انقلاب اسلامی

در سال 1357 ه.ش،  شهر تهران مانند سایر شهرها و روستاهای ایران، کانون یک نهضت بزرگ انقلابی بود. از اینرو در خیابان ها و میدان های شهر هزاران نفر از مردم تهران راهپیمایی و تظاهرات می کردند. آنها در تظاهرات مداوم خود خواستار برکناری رژیم ستمکار پهلوی و تحقق شعارهای استقلال و آزادی و برپایی نظام جمهوری اسلامی در این سرزمین پهناور بودند.

نیروهای مسلح رژیم شاه تظاهرات مردم را سرکوب می کردند. در این سال دانشگاه تهران، مساجد، خیابان ها و معابر عمومی به ویژه میدان انقلاب و میدان شهدا (ژاله سابق) بزرگترین کانونهای انقلاب محسوب می شدند. در 17 شهریور سال 1357 ه.ش(8 سپتامبر 1978 م.) رژیم شاه تظاهرات مردم در میدان شهدا را به گلوله بست و تعداد زیادی از زنان و کودکان و مردان را بیرحمانه به شهادت رساند.در 13 آبان همان سال(4 نوامبر 1978م.) دانشگاه تهران و خیابان های اطراف آن شاهد حمله مزدوران رژیم شاه به دانش آموزان،دانشجویان و مردم بود. در 12 بهمن 1357 ه.ش(اول فوریه 1979م.) تهران شاهد بی نظیرترین مراسم استقبال در تاریخ حیاتش بود. میلیون ها نفر در مسافتی به طول 30 کیلومتر، مقدم امام خمینی(ره )رهبر انقلاب را گرامی داشتند. ده روز بعد در 22 بهمن 1357(11 فوریه 1979م.)باسرنگونی رژیم وابسته پهلوی و خروج بیگانگان از ایران،انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید. پس از آن تهران همواره شاهد شور و شوق مردم و حضور آنها در صحنه های مختلف اجتماعی و سیاسی بوده است.در 13 آبان سال 1358 ه.ش(4 فوریه 1980م.) سفارت آمریکا در تهران که محلی برای فعالیتهای جاسوسی دولت آمریکا علیه ملت ایران بود ، توسط دانشجویان مسلمان و انقلابی تسخیر گردید که بنا به گفته امام خمینی (ره ) انقلاب دوم نام گرفت.این خبر در سراسر جهان به سرعت پخش شد و جهانیان از اینکه در تهران سفارت یک ابرقدرت متجاوز تسخیر شده به شگفت آمدند.


همچنان که از ماههای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خیابانها و میادین بزرگ تهران ، شاهد تظاهرات عظیم میلیونی مردم پرشور و انقلابی تهران بود،پس از پیروزی انقلاب نیز این روند در مقاطع خاص زمانی جهت تایید انقلاب و آرمان های آن از سوی مردم تداوم یافته است.

پس از پیروزی انقلاب، هر هفته نماز جمعه باشکوه و عظمت خاصی با حضور انبوه نمازگزاران مشتاق در دانشگاه تهران برگزار می شود.

برگزاری نماز جمعه بطور طبیعی فضای پایتخت را در ظهر جمعه دگرگون می سازد. و ضمن ایجاد مودت و دوستی بین مردم به آن فضایی معنوی و عرفانی می بخشد. در عین حال نماز جمعه فرصتی برای مسئولین حکومت است تا مهمترین مسائل ایران و جهان را برای مردم تحلیل و بررسی نمایند.


 


در 31 شهریور 1359 ه ش(22 سپتامبر 1980م.) ناگهان صدای غرش هواپیماها درآسمان تهران شنیده شد و فرودگاه مهرآباد تهران توسط هواپیماهای رژیم بعثی عراق مورد حمله قرار گرفت. همزمان ارتش کاملاً مسلح رژیم صدام، شهرهای غرب و جنوب ایران را آماج حملات وحشیانه خود قرار داد. هر چند تهران با جبهه های جنگ فاصله بسیاری داشت ولی چهره شهر تهران طی سالهای جنگ(از 1359 تا 1367 ه.ش-1980 تا1988م.) به واسطه جنگ تحمیلی از سوی رژیم صدام به ایران، تغییرکرد. از طرفی خیل عظیم آوارگان جنگی از مناطق جنوبی و غرب ایران روانه این شهر شدند و از سویی دیگر سیل مهاجران عراقی مخالف رژیم صدام را پذیرا شد که بر شمار جمعیت تهران بیش از پیش افزود. جنگ آثار تخریبی زیانبار زیادی به دنبال داشت چرا که تهران بارها و بارهابه وسیله هواپیماهای دشمن بمباران شد و صدها موشک دوربرد به آن اصابت کرد. با پایان گرفتن جنگ دوران تازه ای آغاز شد. دورانی که بر پایه تلاش و سازندگی در جهت ترمیم خرابی ها و ساماندهی و آبادانی استوار است.به دلیل آنکه مردم برخی از روستاها و شهرهای ایران از محرومیت و کمبود امکانات ناشی از سیاستهای رژیم پهلوی رنج می بردند، در سالهای آغازین پس از انقلاب سیل مهاجرت به سوی تهران و برخی شهرهای بزرگ آغاز شد. علاوه بر آثار زیانبار جنگ تحمیلی، پدیده مهاجرت بی رویه نیز مسایل و مشکلات بسیاری را بر تهران تحمیل نمود. ولی علی رغم تمامی مسائل و مشکلات مبتلابه شهر تهران طی سه دهه اخیر، تهران تلاش کرده است درعین حفظ هویت به یکی از زیباترین شهرهای این سوی جهان تبدیل شود. توسعه فضاهای شهری، از بین بردن حلبی آبادها و گودها که محل زندگی اقشار فقیر و کم درآمد به شمار می رفت و تبدیل آنها به فضاهای سبز وبوستانهای زیبا، توزیع عادلانه امکانات شهری در مناطق جنوبی و شمالی شهر، ایجاد بزرگراه ها ،مترو ، پلهای هوایی ، ساختمانها و برج های عظیم، گسترش هر چه بیشتر مراکز آموزشی و فرهنگی، افزایش فضاهای سبز درون و بیرون شهری ، طرح جمع آوری آبهای سطحی و بسیاری امور دیگر، نمودی از فعالیتهای انجام شده دراین شهر طی سه دهه اخیر است.


در حال حاضر شهر تهران، بیش از ده میلیون نفر را در خود جای داده است. طبیعی است جابجایی این جمعیت در تهران، مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا را نیز بدنبال دارد، ولی قرار گرفتن تهران در دامنه کوه البرز و وجود ییلاقات فراوان در اطراف این شهر، تهران را از بسیاری از کلان شهرهای پرجمعیت دنیامتمایز ساخته است. ییلاقات تهران یکی از زیباترین و دلپذیرترین جاذبه های این پایتخت شلوغ و پر جمعیت است. شاید به همین دلیل از گذشته های دور، هرگاه جهانگردی به تهران سفر کرده بخشی از خاطرات سفر خود را به توصیف ییلاقات چشم نواز تهران اختصاص داده است. در بین مردم تهران نیز از دیر باز این رسم رواج داشته است که در هر فرصتی بخصوص تعطیلات پایان هفته، تن و جان را به هوای ییلاقات اطراف شهر بسپارند. چون با طی مسافت کوتاهی می توان به ارتفاعات اطراف شهر رفت و یا با سفری به ییلاقات اطراف تهران در هوایی خوب و مطبوع خستگی یک هفته کار وتلاش را از تن زدود .

 

"تهران در یک نگاه"

 

کتاب تهران در یک نگاه، زیر نظر جمعی از نویسندگان تهیه شده و توسط سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پاییز سال 1371 ه ش (1992م )چاپ شده است . این کتاب مجموعه ای نفیس و ارزشمند از دهها عکس هنری جذاب و گویا درباره شهر تهران است. در این مجموعه زیبا با جلوه های تاریخی ، طبیعی ،سنتی و فرهنگی و زندگی تهران دیروز و امروز آشنا می شویم. عکسهای مربوط به گذشته تهران به صورت سیاه و سفید و عکسهای تهران امروز با رنگهای زیباو چشم نواز در این مجموعه بسیار ارزشمند ، فرصت سیاحتی سریع و راحت درتهران را برای هر بیننده صاحب ذوق فراهم می سازد. کتاب مذکور حاوی اطلاعاتی به دو زبان انگلیسی و فارسی، همراه با شعرهایی مناسب از شاعران بزرگ این سرزمین است.

کتاب "تهران در یک نگاه" به ویژه برای توریست هایی که از تهران دیدار می کنند، کتاب مفیدی است.

 

سیمین ریاحی

گروه فرهنگ و معارف برون مرزی

110/110

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید