چهارشنبه, 28 مرداد 1394 12:20

بازار تهران در گذر زمان

اهمیت تهران به عنوان پایتخت ایران و موقعیت استراتژیک آن موجب گردیده که به موازات رشد و گسترش صنایع و دیگر فعالیت های اقتصادی ـ اجتماعی، فعالیت های مربوط به بخش خدمات به طور کلی و بالاخص فعالیت های تجاری و بازرگانی به سرعت گسترش یافته و بازار این شهر را به بزرگترین و فعال ترین بازار ایران مبدل ساخته است.

دوشنبه, 26 مرداد 1394 08:07

تهران در انقلاب اسلامی

در سال 1357 ه.ش،  شهر تهران مانند سایر شهرها و روستاهای ایران، کانون یک نهضت بزرگ انقلابی بود. از اینرو در خیابان ها و میدان های شهر هزاران نفر از مردم تهران راهپیمایی و تظاهرات می کردند. آنها در تظاهرات مداوم خود خواستار برکناری رژیم ستمکار پهلوی و تحقق شعارهای استقلال و آزادی و برپایی نظام جمهوری اسلامی در این سرزمین پهناور بودند.

شنبه, 17 مرداد 1394 12:54

تهران؛ دار الخلافه ناصری

 آغا محمد خان قاجار در سال 1200ه .ق (نوروز 1164 ه.ش و 1785 میلادی) تهران را پایتخت خود قرار داد و در سال 1209ه.ق(1174 هجری شمسی/ 1795میلادی) در این شهر رسماً تاجگذاری کرد و از این پس تهران به دارالخلافه موسوم گردید.

یافته های مطالعاتی که تاکنون درمورد استان تهران انجام شده است، نشان می دهد کهن ترین نشانه حضور انسان در این منطقه در«کیلان»(Kilan) در اطراف دماوند پیدا شده است که به 14000 سال پیش می رسد. این مطالعات حاکی از آنست که انسان های آن زمان به صورت غارنشین زندگی می کرده و از طریق شکار روزگار می گذراندند. از 8000 سال پیش تا دوره تاریخی (ماد)به تدریج بر آثار و محوطه های باستانی متعلق به انسان در سطح استان افزوده شده است.

چهارشنبه, 31 تیر 1394 12:03

جغرافیای تهران

استان تهران به مرکزیت شهر تهران (پایتخت ایران)، با وسعتی حدود ۱۲٬۹۸۱ کیلومتر مربّع و جمعیت بیش از دوازده میلیون نفر در شمال مرکزی ایران در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و درغرب دشت کویر واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است. ناهمواری‌های استان تهران به سه دسته؛ رشته کوه‌های البرز در شمال تهران ،بخش‌های مرکزی و کوهپایه‌های جنوبی البرز و دشت‌های استان تهران تقسیم می‌شوند.

چهارشنبه, 06 خرداد 1394 10:49

البرز؛ ایران کوچک

استان البرز با مساحت 5833 کیلومتر مربع در غرب تهران و جنوب دامنه رشته کوه البرز واقع شده است. این استان با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در سال 1389 ش (2010) بطور رسمی شکل گرفت و شهر کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شد.

جمعه, 07 فروردين 1394 11:09

بوشهر؛ پایتخت انرژی ایران

 در این نوشتار سفری به استان بوشهر واقع در حاشیه خلیج فارس درجنوب ایران داریم . استانی که باجاذبه های تاریخی و طبیعی و هوای معتدل در پاییز و زمستان ، گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند و به‌ علت قرار گرفتن در ساحل خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز ، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است. به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است.

سه شنبه, 04 فروردين 1394 16:39

خوزستان؛ خاک پاک ایران زمین

استان خوزستان با مساحتی حدود شصت و پنج هزار کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع شده است. خوزستان ازشمال به استان لرستان و ایلام، ازغرب به کشور عراق، از جنوب به خلیج فارس و از شرق به استانهای چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد محدود می گردد و شهر صنعتی اهواز مرکز آن است.

چهارشنبه, 27 اسفند 1393 18:38

ایلام؛ عروس زاگرس

استان ایلام با مساحتی حدود 19086 کیلومتر مربع، یک منطقه کوهستانی و مرتفع است که در غرب و جنوب‌غربی ایران در میان رشته کوه‌های کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس قرار دارد. استان ایلام از شمال به استان کرمانشاه، از جنوب به قسمتی از خوزستان و کشور عراق، از شرق به استان لرستان و از غرب به کشور عراق محدود است. کوه‌های ایلام از جمله ناهمواری‌های سلسله جبال زاگرس است که در حاشیة غربی این رشته‌کوه و به صورت چین‌های موازی در جهت شمال غربی، جنوب شرقی امتداد یافته است. نواحی شمال و شمال شرقی استان ایلام، کوهستانی و دارای ارتفاعات مهمی است. مناطق غرب و جنوب غربی آن از زمین‌های پست و کم‌ارتفاع و تپه ماهور، تشکیل شده است.

چهارشنبه, 27 اسفند 1393 09:28

زنجان؛ کانون هنرمندان و صنعتگران

دیدار از جوامعی با فرهنگ متفاوت و مردمی که به شیوه ای دیگر زندگی می کنند و موقعیت زیست و زندگی جالب، متفاوت و درخور توجهی دارند ، انسان را به تفکر درباره تنوع خلقت وامی دارد . ایران اگرچه سرزمین واحدی است ، اما یکی کشورهایی است که تنوع فرهنگی ، آداب و رسوم ، تفاوتهای طبیعی و سرزمینی آن را به جهانی کوچک و دیدنی مبدل ساخته است .
فرهنگ کهن و غنی ایرانی، آثار و بقایای تمدن ها، حکومت ها و مردم گوناگون را حفظ کرده است . دیدار از زیبایی های طبیعت این سرزمین، آشنایی با فرهنگها، آداب و رسوم متفاوت آن، راهگشای نفوذ به اعماق تاریخ و تمدن بشری است.

صفحه1 از4