چهارشنبه, 28 مرداد 1394 12:15

فرزند نیل


«و به تحقیق ما بار دیگر بر تو منت گذاشتیم (و تو را مشمول نعمتهای خود ساختیم)، آنگاه که به مادرت آنچه را لازم بود، الهام کردیم»

در آیات 37 و 38  سوره طه، خداوند به فصل دیگری از زندگى موسى (ع‏) اشاره مى‏ کند که مربوط به دوران کودکى او و نجات اعجازآمیزش از چنگال فرعونیان است:

سوره طه بیستمین سوره قرآن است. آیات این سوره در مکه نازل شده، لذا از سوره های مکی به شمار می رود. این سوره ۱۳۵ آیه دارد و همانند سایر سوره‌های مکی درباره مبداء و معاد بحث می کند. این سوره آثار و برکات توحید و آثار و تبعات منفی شرک را بر می شمرد. در این سوره ماجرای حضرت موسی به تفصیل بیان شده و حدود 80 آیه آن به داستان موسی (ع) اختصاص یافته است. تعدادی از آیات آن درمورد عظمت قرآن و صفات خداوند است، بعضی نیز سرگذشت آدم و حوا و ماجراى وسوسه ابلیس و سرانجام هبوط آنها را توصیف مى‏ کند.

در پایان سوره نیز اندرزهای بیدار کننده ای وجود دارد.

شنبه, 17 مرداد 1394 12:27

یاد کن مریم(س) را

مریم نام مادر حضرت عیسی (ع) و نام نوزدهمین سوره قرآن است. این سوره مکی است و ۹۸ آیه دارد. در سوره مریم، بشارت ها و انذارهای خداوند در قالب حکایاتی درس آموز بیان شده است. آیاتی از این سوره به نقل قسمتهایى از سرگذشت زکریا و یحیی و مریم و حضرت مسیح و ابراهیم قهرمان توحید و برخى دیگر از پیامبران الهى اختصاص دارد. این سرگذشت ها هریک داراى نکات تربیتى ارزشمندی است. در ادامه آیات این سوره، درخصوص موضوعاتی چون قیامت، سرنوشت مجرمان و بدکاران، پاداش پرهیزگاران، نفى فرزند از خدا و موضوعات دیگر بحث شده است.

چهارشنبه, 31 تیر 1394 10:26

سوره کهف؛ داستان یاران غار

 أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْکَهْفِ وَالرَّ‌قِیمِ کَانُوا مِنْ آیَاتِنَا عَجَبًا ( کهف 9 )

آیا گمان کردى اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند ؟!

دوشنبه, 18 خرداد 1394 10:28

همه تسبیح او می گویند

 سوره اِسراء با 111 آیه، سوره هفدهم قرآن است و در مکّه نازل شده است. این سوره به خاطر اشاره به معراج پیامبر، "اِسراء" و به سبب بازگویی داستان بنی اسرائیل، "بنى اسرائیل" نامگذاری شده است.

چهارشنبه, 06 خرداد 1394 10:43

بشارت حیات طیّبه

سوره نحل دارای 128 آیه است. بخشى از آیات آن در مکه و بخش دیگری در مدینه نازل شده است. در این سوره بیش از همه درباره نعمتهاى الهی سخن به میان آمده است. ازجمله این نعمتها، باران، انواع گیاهان و میوه‏ ها و مواد غذایى است. همچنین به حیواناتى اشاره شده که خدمتگزار انسان هستند و منافع و برکات بسیاری برای او دارند. هدف آیات این است که انسان به آفریننده این همه زیبایی و نعمت توجه کند و انگیزه شکرگزارى در او تقویت شود.

دوشنبه, 04 خرداد 1394 10:14

این کتاب نوری خاموش ناشدنی است

 سوره حِجر، پانزدهمین سوره قرآن کریم  ۹۹ آیه دارد که قبل از هجرت ، در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.
نام این سوره از آیه هشتاد آن که درباره اصحاب حِجر (قوم صالح) است، گرفته شده است.

دوشنبه, 07 ارديبهشت 1394 18:02

این کتابى است که بر تو نازل کردیم

چهاردهمین سوره قرآن کریم سوره ابراهیم با 52 آیه است. به استثناى دو آیه(28 و 29) مابقی آیات آن در مکه نازل شده است. به دلیل آنکه در این سوره مطالبی درباره حضرت ابراهیم (ع) و نیایش های او بیان شده و یادآور مجاهدتهای خالصانه این پیامبر بزرگ الهی درجهت هدایت انسانهاست، این سوره، ابراهیم نامیده شده است. بخش دیگرى از آیات این سوره به انبیاء پیشین و قوم آنها چون قوم نوح، قوم موسى و قوم عاد و ثمود اشاره کرده است.

دوشنبه, 31 فروردين 1394 10:54

بهترین داستان ها

«ما نیکوترین قصه ها را از طریق وحى و فرستادن این قرآن برای تو بازگو می کنیم، هرچند پیش از آن از غافلان بودى»

( سوره یوسف ، آیه 3)

جمعه, 21 فروردين 1394 09:43

نشانه هایی است در شب و روز

سوره یونس دهمین سوره‏ قرآن کریم است که در اوایل بعثت در مکّه نازل شده است. این سوره از سوره های مکی است و یکصد و نه آیه دارد.
"یونس" نام یکى از پیامبران الهی است. در قرآن چهار بار کلمه یونس آمده است. در آیه نود و هشتم این سوره، به نام یونس اشاره شده است، لذا این سوره، به اسم او نامگذارى شده است.

صفحه1 از3